Paulina Matysiak, gość programu Pieniądze to nie wszystko

i

Autor: Paweł Dąbrowski/SUPER EXPRESS Paulina Matysiak, gość programu "Pieniądze to nie wszystko"

Druga waloryzacja emerytur. Lewica chce zrobić prezent seniorom? [PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO]

Seniorzy w Polsce szczególnie odczuwają drożyznę, która rozpędza się z miesiąca na miesiąc. Rządzący chcą złagodzić emerytom inflację poprzez ponowną wypłatę 14. emerytury. Opozycja ma inny pomysł. - Należy ponownie zwaloryzować emerytury we wrześniu bieżącego roku - przekonuje posłanka Lewicy Paulina Matysiak w programie Huberta Biskupskiego "Pieniądze to nie wszystko".

Posłanka Paulina Matysiak o drugiej waloryzacji emerytur

Na zadane pytanie, jakie partia Lewicy ma stanowisko wobec 13. i 14. emerytury, a także podwyższonej waloryzacji posłanka Paulina Matysiak powiedziała, że Lewica złożyła w tej sprawie projekt. Ma on polegać na tym, aby ponownie zwaloryzować emerytury we wrześniu bieżącego roku. Głównym tematem rozmowy była druga waloryzacja, ale nie zabrakło także takich kwestii jak budowa nowych mieszkań, kredyty, zamrożenia WIBORu i plan zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych.

“Kluczowe jest to, żeby emeryt wiedział, jakimi pieniędzmi będzie mógł dysponować w kolejnym miesiącu. To jest najważniejsze” - powiedziała Matysiak.

Posłanka podkreśliła, że potrzebna jest ingerencja rządu i zainteresowanie potrzebującymi, starszymi obywatelami. W przeciwnym wypadku może dojść do sytuacji, kiedy takie osoby będą musiały wyprowadzić się ze swoich obecnych mieszkań, którymi później będą dysponować banki.

“Te osoby, które zakładają rodziny, które się rozwijają i wzięły kredyt, muszą otrzymać wsparcie.” - skomentowała posłanka Lewicy.

Lewica: Mieszkanie prawem nie towarem

Podczas rozmowy została poruszona kwestia mieszkań. Polacy, jak się okazuje, zdecydowanie bardziej wolą je kupić niż wynająć. Posłanka Paulina Matysiak przedstawiła wizję partii Lewicy dotyczącą budowania w Polsce nowych mieszkań oraz tego kto będzie mógł się starać o jego wynajem.

Paulina Matysiak – Pieniądze to nie wszystko

“Chodzi o taki najem długoterminowy, aby te mieszkania pojawiły się na rynku. Dzięki temu rozwiążemy też sytuację jeżeli chodzi o czynsze i opłaty w innych mieszkaniach. Jeżeli takich mieszkań będzie więcej to oczywiście te stawki zmaleją. Natomiast to, jak państwo powinno budować mieszkania, to przede wszystkim skutecznie. Trzeba zacząć od szczegółowego audytu programu, a my (Lewica) postulujemy to, aby powołać publiczne przedsiębiorstwo, które te mieszkania będzie budować np. na terenie Skarbu Państwa, ale musi też mieć pieniądze” - wyjaśniła.

Posłanka dodała, że współpraca z samorządami będzie odgrywać tu znacząca rolę, które niekiedy mimo braku funduszy będą miały niezbędną wiedzę odnośnie tego, jakie są potrzeby w konkretnych miejscowościach.

Co z zakazem sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych? 

Posłanka Lewicy Paulina Matysiak rozwiała wątpliwości tłumacząc, że partia nie jest za tym, aby pozbawiać obywateli z możliwości kupna alkoholu, natomiast stacja paliwowa nie jest dobrym miejscem do jego sprzedaży. Partia chce w ten sposób uniknąć sytuacji, kiedy to kierowcy po drodze zatrzymują się, aby nabyć alkohol. Zdaniem posłanki należy też ograniczyć reklamę i promocję napojów alkoholowych.

Sonda
Czy powinna być w 2022 roku druga waloryzacja emerytur?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze