Stanisław Szwed

i

Autor: iTV Sejm 14. emerytura dla wszystkich seniorów i emerytury zwolnione z podatku? Sejm zdecydował o 14. emeryturze

14. emerytura dla wszystkich i emerytury bez podatku? Sejm zdecydował o "czternastkach"

2022-05-25 14:58

Głosowanie w sejmie w sprawie emerytur - we wtorek 25 maja posłowie głosowali za zwolnieniem z podatku wszystkich emerytów oraz przyznaniem 14. emerytury. Co dalej z czternastymi emeryturami?

14. emerytura w Sejmie. Druga waloryzacja zamiast dodatkowej emerytury?

Głosowanie poprzedziła debata parlamentarna. Opozycja przekonywała, że zamiast 14. emerytury lepszym rozwiązaniem dla seniorów byłaby druga waloryzacja rent i emerytur. Padła też propozycja zwolnienia z podatku wszystkich emerytów, a także przyznanie 14. emerytury wszystkim seniorom, bez względu na kryterium dochodowe. W głosowaniu posłowie odrzucili wniosek złożony przez koło poselskie Konfederacja o odrzucenie w całości w pierwszym czytaniu projektu. W głosowaniu wzięło udział 435 posłów. Za przyjęciem wniosku o odrzucenie w całości w pierwszym czytaniu projektu głosowało 12 posłów, przeciw – 418, a 5 wstrzymało się od głosu. Tym samym rządowy projekt trafił do sejmowych Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Polityki Senioralnej. 

Posłanka Joanna Frydrych (KO) odniosła się do kryteriów przyznawania 14. emerytury. "Nasuwa się pytanie, czy jest to świadczenie socjalne, uzależnione od progu dochodowego, czy faktycznie dodatkowe świadczenie pieniężne?" – pytała. Jej zdaniem mimo czternastej emerytury dochody seniorów nie nadążają za inflacją. Wezwała rząd, aby wprowadził w życie pomysł PO dotyczący drugiej waloryzacji rent i emerytur. "Propozycja ta mówi o wrześniowej waloryzacji świadczeń, jeżeli inflacja przekroczy 5 proc. Zakładając, że inflacja osiągnie wynik 12 proc., waloryzacja świadczeń byłaby na poziomie 7 proc. To jest korzystniejsze rozwiązanie dla emerytów i rencistów" – oceniła Frydrych. Wniosła o skierowanie projektu ustawy do dalszych prac w komisjach.

Zdaniem posła Roberta Obaza (Lewica) za 13. emeryturę i 14. emeryturą stoi inflacja, za którą odpowiadają błędne decyzje prezesa NBP Adama Glapińskiego.

"Te niecałe 1300 zł to tyle, ile w 2020 r. wynosiło minimum socjalne. Na co to minimum socjalne starcza? Na żywność, na mieszkanie, na edukację, ochronę zdrowia, kulturę, rekreację, łączność, higienę osobistą oraz inne wydatki? Czy dzisiaj osoba, która sama zamieszkuje i ma nawet średnią emeryturę, jest w stanie wszystko kupić?" – pytał.

Emerytury bez podatku dla wszystkich seniorów

Stanowisko Koalicji Polskiej przedstawiła posłanka Bożena Żalazowska, która przekazała, że klub wnosi o dalsze prace nad projektem. Wskazała, że wątpliwości budzą przyjęte przez rząd kryteria wypłaty tego świadczenia. "Kryterium, które przyjął w tym rozwiązaniu rząd, jest niesprawiedliwe i krzywdzące dużą część emerytów i rencistów, którzy pracowali całe życie, odprowadzali składki" – zaznaczyła. Przypomniała, że propozycją Polskiego Stronnictwa Ludowego jest wprowadzenie emerytury bez podatku.

"Jak chcecie im [emerytom i rencistom – PAP] naprawdę pomóc, to ich odpodatkujcie. Jak chcecie im pomóc, to waloryzujcie te emerytury głodowe, które są ustalone" – zaapelował do rządzących Artur Dziambor (Konfederacja), dodając, że procedowaną ustawę należy odrzucić. Grzegorz Braun w imieniu koła poselskiego Konfederacja złożył wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. "Konfederacja nigdy nie zgodzi się na przekupywanie Polaków ich własnymi pieniędzmi" – dodał.

Czternastki napędzają inflację - dosadne słowa podczas sejmowej debaty ws. emerytur

Mirosław Suchoń (Polska 2050) ocenił, że "ta ustawa i filozofia PiS jest absolutnie nieprzystająca do dzisiejszych czasów", dodając, że "jest to dodatkowa kropla benzyny na płomień inflacji". Zaznaczył, że wprowadzone rozwiązania doprowadzą do kolejnego wzrostu cen, co oznacza, że emeryci i renciści za pieniądze, które otrzymają, będą mogli kupić mniej.

Joanna Senyszyn (PPS) przekazała, że koło poprze projekt ustawy. Oceniła jednak, że czternasta emerytura to kiełbasa wyborcza i zamiast niej należy podnieść minimalną emeryturę do 60 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli do 1806 zł. "Jeszcze uczciwiej byłoby do 2 tys. zł, bo inflacja zżarła już trzynastą emeryturę, a za chwilę zje czternastą" – dodała.

Sonda
Czy 14. emerytura powinna być dla wszystkich taka sama?

14. emerytura w 2022. Kiedy wypłaty? Czy trzeba składać wniosek?

14. emerytura to dodatkowe roczne świadczenie, będzie przyznawane w wysokości najniższej emerytury, która w tym roku wynosi 1334,88 zł. Zgodnie z projektem, jak zaznaczał minister Szwed, świadczenie w wysokości najniższej emerytury otrzymaliby emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł. W przypadku osób, których wysokość emerytury lub renty przekracza 2,9 tys. zł dodatkowe świadczenie byłoby wypłacone w kwocie najniższej emerytury, ale pomniejszonej o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2,9 tys. zł. Jeżeli kwota czternastej emerytury będzie niższa niż 50 zł, świadczenie zostanie przyznane.

"Szacujemy, że z tego uprawnienia skorzysta większość z ponad 9,6 mln emerytów i rencistów, którzy są uprawnieni do tego świadczenia. Osoby, które nie skorzystają z tego dodatkowego świadczenia, to są osoby, których emerytura przekracza 4188,44 zł" – podkreślił.

14. emerytura zwolniona z podatku

Zaznaczył, że 14. emerytura będzie wypłacana z urzędu, czyli bez konieczności składania wniosku, wraz ze świadczeniem wypłacanym w sierpniu. Zarówno trzynasta, jak i czternasta emerytura zwolnione są z podatku. "Przewidujemy, że czternasta emerytura to będzie koszt 11,4 mld zł. Przypomnę, że trzynasta emerytura to było ponad 13 mld zł, czyli łącznie z dwóch świadczeń w tym roku do naszych emerytów trafi prawie 25 mld zł" – podkreślił Szwed. Dodał, że po doliczeniu waloryzacji do emerytów i rencistów trafią dodatkowo prawie 43 mld zł.

Najnowsze