14 emerytura

i

Autor: SUPER EXPRESS 14 emerytura

Cała prawda o 14. emeryturze. Wielki poradnik dla seniorów [GALERIA]

2022-04-12 18:14

- W czwartym kwartale tego roku będzie wypłacana czternasta emerytura – zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. To samo zapewniał premier Mateusz Morawiecki, który zapowiedział, że w drugiej połowie roku zostanie ponownie wypłacona czternasta emerytura. Ma się to odbyć na podobnych zasadach jak w roku ubiegłym. Co warto wiedzieć o tzw. czternastej emeryturze?

14. emerytura. Wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

- Chcę zapewnić, że z naszej strony zrobimy wszystko, żeby przekazać jak najwięcej środków dla seniorów – powiedział Mateusz Morawiecki. Czternasta emerytura to dodatkowe świadczenie dla emerytów i rencistów. W przeciwieństwie do "trzynastki" świadczenie to było uzależnione od sytuacji dochodowej seniora. Kryterium dochodowe wynosiło 2900 zł brutto. Przy wypłacie świadczeń stosowano jednak mechanizm "złotówka za złotówkę". Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w przeciwieństwie do trzynastej emerytury, czternastka była wypłacana z uwzględnieniem indywidualnej sytuacji dochodowej świadczeniobiorców.

ZUS wysyła emerytom po kilkanaście tysięcy. To nie pomyłka. Emerycie! Nie przegap przelewu

14. emerytura. Czy trzeba złożyć wniosek?

Według MRPiPS zdecydowana większość, ok. 8 mln osób, otrzymała to świadczenie w pełnej wysokości, a ok. 1,2 mln – w wysokości odpowiednio pomniejszonej. Warto pamiętać, że czternasta emerytura nie jest świadczeniem wypłacanym co roku. „Obecnie nie są prowadzone prace mające na celu coroczną wypłatę 14. emerytury.” – poinformował na początku roku sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed.

Czternasta emerytura wpłynie na konto emeryta bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków do płatników (głównie ZUS). Wypłaty będą realizowane z urzędu.

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze

Materiał sponsorowany