NOKIA

i

Autor: Łukasz Trybulski/Super Biznes/Super Express NOKIA

Kultowa marka opuszcza Rosję! Putin ma teraz kłopot

2022-04-12 12:00

Nokia wycofuje się z Rosji! Nie widzimy możliwości kontynuowania działalności w tym kraju w obecnych okolicznościach - powiedział agencji Reuters dyrektor generalny firmy, Pekka Lundmark. W oświadczeniu spółki podano, że decyzja ta była dla firmy jasna od pierwszych dni wojny.

Nokia opuszcza rosyjski rynek

To kolejny cios dla rosyjskich konsumentów. Po tym jak Rosja zaczęła niesprowokowaną i nielegalną agresję na Ukrainę, mnóstwo zachodnich firm solidarnie wycofało się z rosyjskiego rynku i dobrowolnie zrezygnowało z krwawych pieniędzy. Rosjanie mogą zapomnieć o obiedzie w McDonald's, czy słuchaniu muzyki na Spotify. Niedługo nie będą mogli także kupić nowej Nokii. Jak tłumaczą przedstawiciele firmy, już od pierwszych dni inwazji na Ukrainę było jasne dla firmy Nokia, że dalsza obecność w Rosji nie będzie możliwa. - W ciągu ostatnich tygodni wstrzymaliśmy dostawy, zaprzestaliśmy nowych przedsięwzięć i przenosimy nasze ograniczone działania badawczo-rozwojowe poza Rosję. Teraz możemy ogłosić, że opuścimy rynek rosyjski - napisano w oświadczeniu. - Podczas tego procesu naszym priorytetem pozostaje bezpieczeństwo i dobro naszych pracowników - podkreślono.

W komentarzu dla Reutersa Lundmark dodał, że "Nokia będzie nadal wspierać klientów w trakcie wycofywania się z Rosji i na tym etapie nie jest możliwe określenie, jak długo potrwa proces wycofywania się". W oświadczeniu doprecyzowano, że firma będzie dążyć do zapewnienia "niezbędnego wsparcia w utrzymaniu sieci" i ubiega się "o odpowiednie licencje", które umożliwią utrzymanie wsparcia zgodnie z obowiązującymi sankcjami. Według danych zawartych w oświadczeniu, rynek rosyjski stanowił mniej niż 2 proc. sprzedaży netto spółki. W rezultacie firma nie spodziewa się, aby decyzja o wycofaniu się z Rosji wpłynęła na prognozy na 2022 r. Zapowiedziano jednak, że w pierwszym kwartale Nokia utworzy rezerwę w wysokości około 100 mln euro. "Wiele musiałoby się zmienić, aby można było ponownie rozważyć możliwość prowadzenia interesów w tym kraju" - powiedział Reutersowi Lundmark.

Inflacja będzie kilka razy wyższa

Agencja przypomniała, że telekomunikacja jest jednym z sektorów zwolnionych z sankcji, co ma swoje uzasadnienie "z powodów humanitarnych lub pokrewnych". W poniedziałek o zawieszeniu działalności na czas nieokreślony poinformowała szwedzka firma telekomunikacyjna Ericsonn.

Nokia to fińska firma telekomunikacyjna istniejąca od 1865 r. Początkowo zajmowała się produkcją papieru. Na przełomie wieków Nokia zaczęła wytwarzać opony. Współcześnie znana jest z produkcji telefonów komórkowych i świadczenia usług telekomunikacyjnych. W związku z rosyjską agresją na Ukrainę Finlandia i Szwecja, z których pochodzą firmy Nokia i Ericsonn, zaczęły rozważać wejście w struktury NATO, co spotyka się z niezadowoleniem władz rosyjskich. 

Sonda
Czy Ukraina wygra wojnę z Rosją?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze