Morawiecki

i

Autor: MARCIN OBARA/PAP, SHUTTERSTOCK Morawiecki

Kredytobiorcy łapią się za głowę. Co proponuje Morawiecki?

2022-04-12 13:31

Pracujemy z najważniejszymi ludźmi z rynku finansowego, z szefem KNF i prezesem NBP, nad zmianami w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców – powiedział we wtorek, 12 kwietnia, w Żabiej Woli premier Mateusz Morawiecki. Stwierdził, że planowane są różne działania w zakresie ochrony kredytobiorców. - Miejmy na uwadze, że już zostało skonstruowanych kilka funduszy, w tym Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, który słabo działa - powiedział premier.

Będzie tarcza dla kredytobiorców? Morawiecki: Pracujemy nad zmianami

- Pracujemy z najważniejszymi ludźmi z rynku finansowego, z szefem KNF i prezesem NBP, nad zmianami w tym funduszu, nad tym, aby z tego funduszu można realnie skorzystać – powiedział we wtorek, 12 kwietnia, w Żabiej Woli premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że to jeden kierunek działań, ale są także inne. Premier wyraził nadzieję, że doprowadzą one do tego, że rosnące stopy procentowe zostaną zamortyzowane.

- Ważne, aby każdy wiedział, że to skutek "putinflacji", że to efekt wojny na Ukrainie, żebyśmy potrafili połączyć kropki na rysunku. To nie jest samoistne zdarzenie makro, dzieje się tak za przyczyną wojny na Ukrainie, którą rozpętał Putin – dodał premier. Planowane działania to efekt rosnących rat kredytów po gwałtownym wzroście stóp procentowych w ostatnich miesiącach. Część kredytobiorców zaczyna mieć problemy ze spłatą rat.

Sławomir Dudek – Pieniądze to nie wszystko. Inflacja

Trzeba zatrzymać inflację. Tarcza dla kredytobiorców pomoże?

Rada Polityki Pieniężnej podniosła 6 kwietnia stopy procentowe o 100 punktów bazowych. To siódma podwyżka z rzędu (od października 2021). Główna, referencyjna stopa procentowa wzrosła do poziomu 4,50 proc. To najwyższy poziom od listopada 2012 roku. Decyzja zaskoczyła ekonomistów, którzy spodziewali się wzrostu stopy referencyjnej NBP o 50 lub 75 punktów bazowych.

Szef banku centralnego podkreślał przy tym, że "Rada Polityki Pieniężnej i Narodowy Bank Polski są w pełni zdeterminowane, żeby okiełznać inflację, żeby nie dopuścić do tego, żeby inflacja się rozlewała na całą gospodarkę". - Działamy zdecydowanie i nie zamierzamy wypuścić inflacji spod kontroli. Jest za wysoka i nie ustaniemy w determinacji, aby ją obniżyć - zapewnił podczas konferencji prasowej 7 kwietnia Adam Glapiński, prezes NBP.

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze