waloryzacja emerytur i rent 19,34 proc

i

Autor: SHUTTERSTOCK "waloryzacja emerytur i rent 19,34 proc

Waloryzacja może sięgnąć nawet 19,34 proc. Konkretne wyliczenia [GALERIA]

2022-04-11 16:11

Jaki poziom osiągnie w tym roku inflacja? Na to pytanie próbował odpowiedzieć dr Sławomir Dudek w rozmowie z Hubertem Biskupskim, zastępcą redaktora naczelnego "Super Expressu" w programie "Pieniądze to nie wszystko". Prognozy są zdumiewające! - W scenariuszu ostrożnym może dobić do poziomu 17 proc. - powiedział Dudek. Biorąc pod uwagę wzrost wynagrodzeń na poziomie 11,7 proc. seniorzy mogą oczekiwać wysokiej waloryzacji rent i emerytur.

Gigantyczna waloryzacja emerytur 2022/2023

- NBP w centralnym scenariuszu zakłada inflację do poziomu 15 proc., a w ostrzegawczym 17 proc. - powiedział dr Sławomir Dudek w programie "Pieniądze to nie wszystko". Stwierdził, że będą podwyżki wynagrodzeń, które przełożą się na "wyższą inflację i tak w kółko". - W efekcie firmy nie będą inwestować, tylko spekulować, bo nie będą w stanie przewidzieć cen i kosztów - poinformował Dudek. Biorąc zatem pod uwagę prognozowaną inflację na poziomie 17 proc. oraz wzrost wynagrodzeń o 11,7 proc., założyliśmy że waloryzacja w 2023 roku może sięgnąć nawet 19,34 proc. Według obliczeń przygotowanych przez Super Biznes jeśli obecnie otrzymujemy emeryturę 1338,44 zł, to przy takim wskaźniku otrzymamy 258,85 zł więcej. Emeryci, którzy pozyskuję świadczenia w wysokości 1550 zł otrzymają aż 299,77 zł więcej. Ci natomiast, którzy mają emeryturę 2000 zł mogą zyskać nawet 387 zł więcej.

Duże wzrosty cen

- Będziemy śledzili napływające dane i dostosowywali nasze działania - powiedział w czwartek prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że nie jest w stanie określić, kiedy zakończą się podwyżki stóp procentowych i na jakim poziomie. - Nie zamierzamy wypuścić inflacji spod kontroli - dodał. Inflacja w Polsce w marcu jest dwucyfrowa. Osiągnęła poziom 10,9 proc. To wzrost o 2 punkty procentowe w stosunku do lutego - a to więcej niż prognozowano. W kolejnych kwartałach czekają nas duże wzrosty cen. Zdaniem ekspertów najgorsze przed nami. - Szczyt inflacji spodziewany jest w czerwcu 2022 - powiedział prezes NBP Adam Glapiński.

Sonda
Ile powinna wynosić GODNA emerytura?
Sławomir Dudek – Pieniądze to nie wszystko. Inflacja
Najnowsze