ZUS

i

Autor: SHUTTERSTOCK ZUS

ZUS wstrzymuje wypłatę świadczeń. Wszystko przez rażący błąd

2022-04-07 10:55

Wypłaty nowego 500 plus z problemami. Rodzice wnioskujący o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli 500 zł lub 1000 zł miesięcznie na dziecko, złożyli po kilka wniosków o RKO na to samo dziecko, podali sprzeczne dane lub popełnili błędy w numerze PESEL dziecka. ZUS wnioski z błędami odrzuca. - Wpływa to na wydłużenie realizacji tych wniosków – zwraca uwagę Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS wstrzymuje wypłaty

Według danych ZUS do tej pory złożono 478 tys. wniosków o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Przyznano już także 432 tys. świadczeń na ponad 1 mld złotych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w przesłanym PAP komunikacie zapewnia, że podejmuje działania, aby pieniądze były wypłacane jak najszybciej. Zakład zaznaczył, że w niektórych wnioskach o RKO występują błędy. "To wszystko wpływa na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. Jeśli w sprawie jest konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego z klientem, pracownicy ZUS będą się z nim kontaktować" – dodano w komunikacie.

"Do Świąt Wielkanocnych będą wyjaśnione wszystkie wątpliwości i błędy we wnioskach o RKO złożonych w styczniu tego roku. Dotyczy to około 17 tys. spraw. Wnioski złożone prawidłowo zostały już obsłużone" – przekazał ZUS.

Sławomir Dudek – Pieniądze to nie wszystko. Inflacja

ZUS podkreślił, że każdy wniosek o RKO wymaga indywidualnego przeprocesowania oraz sprawdzenia w odpowiednich rejestrach. Jak wskazał, zdarzają się sytuacje, że rodzice lub opiekunowie złożyli po kilka wniosków na to samo dziecko, często ze sprzecznymi danymi. W niektórych wnioskach występują również błędy w numerze PESEL dziecka. ZUS zaznacza, że nowymi świadczeniami na rzecz rodziny nie zajmują się pracownicy obsługujący emerytury, renty czy zasiłki ani pracownicy z obszaru składek, audytu, orzecznictwa lekarskiego czy administracji. "Pracownikom tych wszystkich obszarów ZUS nie przybyło pracy z tytułu nowych, wysoce zautomatyzowanych zadań" – zapewnił ZUS.

Sonda
Czy 500 plus powinno być waloryzowane?

W komunikacie zwrócono uwagę, że obsługa 500 plus i RKO to zadanie Centrum Obsługi Świadczeń dla Rodzin. Centrum powstało, aby realizować dodatkowe zadania, w tym RKO. Jak wyjaśnił ZUS ze względu na to, że wnioski są elektroniczne, zdecydowana większość z nich obsługiwana jest bez udziału człowieka – przez specjalną aplikację

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze