Senior, praca

i

Autor: Shutterstock Senior, praca

Dorabiasz do emerytury? Musisz złożyć ważne oświadczenie do ZUS. Czas tylko do końca maja

2022-05-23 11:56

Do 31 maja należy złożyć do ZUS oświadczenie o dodatkowych przychodach za okres 1 marca 2021 do 28 lutego 2022 przez osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego. Od przychodów zależy decyzja ZUS-u odnośnie dalszych wypłat, przypomina Wirtualna Polska.

Jak czytamy na stronie, należy uważać na progi dochodowe. Świadczenie przedemerytalne może ulec zmniejszeniu lub nawet zawieszeniu. Jeśli przychód przekroczy 25 proc. przeciętnego wynagrodzenia w 2021 r. (1415,70 zł brutto), zasiłek zostanie zmniejszony nie mniej niż do gwarantowanej kwoty 675,35 zł. Jeśli przychód przekroczy 70 proc. (3963,80 zł brutto) – zawieszony. Jako przychód należy rozumieć także kwoty pobranych zasiłków – chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego czy kwoty świadczenia rehabilitacyjnego.

Kolejną ważną datą dla ubezpieczonych w ZUS jest czerwiec. Co roku w czerwcu Zakład Ubezpieczeń Społecznych waloryzuje stan kont i subkont ok. 24 mln osób ubezpieczonych. Kwoty tam zapisane są podstawą obliczenia emerytury, a więc wprost przekładają się na wysokość przyszłego świadczenia - podaje WP.

Czytaj także: Drożyzna napędza waloryzację emerytur. Emerycie, Twoje świadczenie wzrośnie od około 200 zł do nawet blisko 1 tys. zł

Jak dodaje portal tegoroczny wskaźnik waloryzacji składek wyniesie 9,33 proc. Ma on też zastosowanie do kapitału początkowego osób, które pracowały przed 1999 r. Waloryzacja składek nie może być ujemna, a wysokość wskaźnika waloryzacji zależy od inflacji i wzrostu przypisu składek emerytalnych w poprzednim roku.

Sonda
Czy powinna być w 2022 roku druga waloryzacja emerytur?
Express Biedrzyckiej - Agnieszka Dziemianowicz-Bąk: Unijne kary płacą polskie rodziny
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze