Nowe limity dorabiania do emerytury i renty. Emerycie zarobisz więcej. Sprawdź nowe limity

2022-05-21 2:57
Dorabianie do emerytury
Autor: SHUTTERSTOCK

Nowe limity dorabiania do emerytur. Dobra wiadomość dla pracujących seniorów! Wzrastają limity wynagrodzenia, które emeryci mogą otrzymać bez obawy o zmniejszenie lub wstrzymanie wypłaty emerytury z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Wyższe limity sprawiają, że seniorzy od 1 czerwca 2022 roku mogą zarobić o 168 złotych więc niż obecnie bez obaw o swoją emeryturę.

Nowe limity dorabiania do emerytury. Ile można dorobić na emeryturze?

Zmiany w limitach dorabiania do emerytury dotyczą osób, które zdecydowały się na skorzystania z tzw. wcześniejszej emerytury lub renty. Żeby nie stracić ani złotówki ze swojego świadczenia z ZUS, emeryt nie może zarobić więcej niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli z kolei zarobi się ponad te 70 proc., ale mniej niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ZUS zmniejszy świadczenie. W przypadku przekroczenia progu 130 proc. ZUS zawiesi wypłatę emerytury. 

Paulina Matysiak – Pieniądze to nie wszystko

Nowe limity dorabiania dla emerytów od 1 czerwca 2022. Ile będzie można zarobić?

Wysokość przeciętnego wynagrodzenia zmienia się co kwartał, dlatego też limity dorabiania do rent i emerytur aktualizowane są co 3 miesiące. Od 1 czerwca zarabiając do 4364,70 zł brutto miesięcznie pracujący emerytur nic nie traci ze swojego świadczenia z ZUS. Po przekroczeniu tej kwoty emerytura będzie pomniejszana. Powyżej 8105,80 zł ZUS całkowicie zawiesi wypłatę emerytury. Dla kobiet, które ukończyły 60 lat oraz mężczyzn po 65. urodzinach takich limitów nie ma i można zarabiać do woli. 

Sonda
Czy dodatkowo oszczędzasz na przyszłą emeryturę?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze