Dorabianie do emerytury

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Nowe limity dorabiania do emerytury i renty. Emerycie zarobisz więcej. Sprawdź nowe limity

2022-05-21 2:57

Nowe limity dorabiania do emerytur. Dobra wiadomość dla pracujących seniorów! Wzrastają limity wynagrodzenia, które emeryci mogą otrzymać bez obawy o zmniejszenie lub wstrzymanie wypłaty emerytury z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Wyższe limity sprawiają, że seniorzy od 1 czerwca 2022 roku mogą zarobić o 168 złotych więc niż obecnie bez obaw o swoją emeryturę.

Nowe limity dorabiania do emerytury. Ile można dorobić na emeryturze?

Zmiany w limitach dorabiania do emerytury dotyczą osób, które zdecydowały się na skorzystania z tzw. wcześniejszej emerytury lub renty. Żeby nie stracić ani złotówki ze swojego świadczenia z ZUS, emeryt nie może zarobić więcej niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli z kolei zarobi się ponad te 70 proc., ale mniej niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ZUS zmniejszy świadczenie. W przypadku przekroczenia progu 130 proc. ZUS zawiesi wypłatę emerytury. 

Paulina Matysiak – Pieniądze to nie wszystko

Nowe limity dorabiania dla emerytów od 1 czerwca 2022. Ile będzie można zarobić?

Wysokość przeciętnego wynagrodzenia zmienia się co kwartał, dlatego też limity dorabiania do rent i emerytur aktualizowane są co 3 miesiące. Od 1 czerwca zarabiając do 4364,70 zł brutto miesięcznie pracujący emerytur nic nie traci ze swojego świadczenia z ZUS. Po przekroczeniu tej kwoty emerytura będzie pomniejszana. Powyżej 8105,80 zł ZUS całkowicie zawiesi wypłatę emerytury. Dla kobiet, które ukończyły 60 lat oraz mężczyzn po 65. urodzinach takich limitów nie ma i można zarabiać do woli. 

Sonda
Czy dodatkowo oszczędzasz na przyszłą emeryturę?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze