14. emerytura 2022 tylko dla wybranych! Rząd PiS potwierdził i ujawnił termin. Kiedy wypłata 14. emerytury?

2022-05-17 14:03
Wypłata 13. emerytury 2022 i Wypłata 14. emerytury 2022
Autor: SHUTTERSTOCK Wypłata 13. emerytury 2022 i Wypłata 14. emerytury 2022

Stało się! Seniorzy ponownie dostaną 14. emeryturę! Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym, czyli czternastej emeryturze – poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W 2022 r. na czternaste emerytury zostanie przeznaczonych ok. 11,4 mld zł. Ustawa o 14. emeryturze określa kto, kiedy i w jakiej kwocie otrzyma dodatkowe świadczenie.

14. emerytura 2022 potwierdzona. Rząd przyjął projekt ustawy

Resort przekazał na Twitterze, że 14. emerytura będzie wypłacana z urzędu wraz ze świadczeniem w sierpniu. "W tym roku w ramach czternastej emerytury do emerytów i rencistów trafi ok. 11,4 mld zł" - podało MRiPS. Według szacunków ministerstwa w tym roku świadczenie otrzyma ok. 9 mln osób. Zgodnie z informacją zamieszczoną w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów świadczenie w wysokości najniższej emerytury dostaliby emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł.

W przypadku osób, których wysokość emerytury lub renty przekracza 2,9 tys. zł, dodatkowe świadczenie byłoby wypłacone w kwocie najniższej emerytury, ale pomniejszonej o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2,9 tys. zł.

Czternasta emerytura była jednorazowo wypłacona w 2021 r. Jesienią ub.r. dodatkowe świadczenie otrzymało ok. 9,1 mln osób, z czego 7,9 mln w pełnej wysokości (równe minimalnej emeryturze).

– Dotrzymujemy słowa. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów – czyli czternastej emeryturze. Będzie to ważne wsparcie dla tych osób, które pobierają niższe świadczenia – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Pieniądze to nie wszystko - Marian Szołucha

14. emerytura - zasady przyznawania świadczenia

Mechanizm działania będzie podobny jak w ubiegłym roku. Osoby, które pobierają świadczenia emerytalno-rentowe (przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń) w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł – otrzymają „czternastkę” w pełnej wysokości. – To 1338,44 zł, czyli tyle, ile od 1 marca br. wynosi minimalna emerytura – wyjaśnia minister Maląg. Co ważne – tak jak rok temu – stosowany będzie tu mechanizm „złotówka za złotówkę”. Co to oznacza? Dla osób pobierających świadczenia wyższe niż 2900 zł czternasta emerytura zostanie pomniejszona o kwotę tej nadwyżki. Jeżeli kwota czternastej emerytury ustalona w ten sposób jest niższa niż 50 zł, świadczenie to nie będzie przyznawane.

Czternasta emerytura netto bez wniosku

Projekt ustawy zakłada, że czternasta emerytura będzie wypłacana z urzędu – czyli bez konieczności składania wniosku – wraz ze świadczeniem wypłacanym w sierpniu br. (z wyjątkiem przewidzianym do wypłaty we wrześniu i październiku 2022 r.). Decyzje w sprawie „czternastki” będą wydawać właściwe organy emerytalno-rentowe, również one będą wypłacać świadczenia. W razie zbiegu prawa do świadczeń, które są wypłacane przez dwa organy, decyzje wydaje i kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Sonda
Czy dla emerytów lepsza będzie druga waloryzacja świadczeń, czy 14. emerytura?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze