Tak mieszka Jarosław Kaczyński. Oto dom prezesa PiS

i

Autor: SEBASTIAN WIELECHOWSKI/SUPER EXPRESS Tak mieszka Jarosław Kaczyński. Oto dom prezesa PiS

Tajemnice majątku Kaczyńskiego – emerytura, zarobki, wartość willi [GALERIA]

2022-05-15 9:49

"Do polityki nie idzie się dla pieniędzy" - powiedział w lipcu 2018 r. Jarosław Kaczyński. Wypowiedź ta weszła do kanonu. "Gazeta Wyborcza" postanowiła zatem sprawdzić, jaki majątek posiada Kaczyński. Pensja, emerytura, nieruchomość - prezes PiS może spać spokojnie, a niejeden emeryt marzy o takich pieniądzach, jakie ma Kaczyński. Sprawdź tajemnice jego majątku!

Willa na Żoliborzu

Jarosław Kaczyński mieszka na warszawskim starym Żoliborzu w domu przy ulicy Mickiewicza. PRL-owski piętrowy bliźniak przy czym do Jarosława Kaczyńskiego należy natomiast jedna trzecia z połowy bliźniaka o powierzchni ok. 150 m kw. W oświadczeniu majątkowym prezes PiS od lat wycenia nieruchomość na 1,5 mln zł. Choć, jak wylicza GW, od roku 2015 do 2020 jej realna wartość wzrosła o ponad 30 proc., co był oznaczało, że jest warta ok. 2 mln zł. – Byłem w tej willi, ale tylko w przedpokoju. Zerknąłem do środka, to był chyba duży pokój. Wyglądał jak dom starszych państwa, elegancki, ale z niższej półki - opisuje "Gazecie Wyborczej" anonimowy rozmówca.

Warto dodać, że nieruchomość jest chroniona przez firmę Grom Group. Jak wynika z wyliczeń portalu Onet roczny koszt tej publicznej ochrony to ok. 1,8 mln zł.

Gigantyczna pensja

Jak podaje "Gazeta Wyborcza" wynagrodzenie Kaczyńskiego w rządzie sięga 18,2 tys. zł brutto, bo jako wicepremier ma 14 tys. 279,57 zł brutto podstawy oraz 4008,30 zł brutto dodatku funkcyjnego. Warto zaznaczyć, że Kaczyński, choć pozostaje posłem, tego wynagrodzenia nie otrzymuje, bo ma pensję wicepremiera. Pobiera natomiast dietę parlamentarną. Ta wyliczana jest jako procent (konkretnie 25 proc.) od pensji podsekretarza stanu (16 tys. 033,21 zł brutto), co daje 4008,25 zł. Przy czym dieta parlamentarna jest zwolniona z podatku do 3 tys. zł.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2020 r. przeciętne miesięczne dochody na osobę w gospodarstwie domowym wynosiło ponad 1900 zł.

Sonda
Chciałbyś dostać autograf od Jarosława Kaczyńskiego?

Emerytura do pozazdroszczenia

Powyższa kwota nie uwzględniała natomiast emerytury, jaką otrzymuje Jarosław Kaczyński. Emeryci w całej Polsce mogą pozazdrościć, ponieważ prezes PiS miał w 2020 r. ok. 7200 zł brutto emerytury! Tak więc jeżeli dodamy tę kwotę do wyżej wymienionych zarobków oznacza to, że Jarosław Kaczyński co miesiąc otrzymywał ponad 25 tys. zł brutto (oraz 3 tys. zł diety bez podatku).

Przypominamy, że w 2020 r. przeciętna emerytura wynosiła 2505 zł, a minimalna - 1200 zł.

Express Biedrzyckiej - dr Mirosław Oczkoś: Ziobro upokorzył Kaczyńskiego
Najnowsze