Waloryzacja 14,8 proc.

i

Autor: Super Express Drożyzna napędza waloryzację emerytur. Emerycie, Twoje świadczenie wzrośnie od około 200 zł do nawet blisko 1 tys. zł

Drożyzna napędza waloryzację emerytur. Emerycie, Twoje świadczenie wzrośnie od około 200 zł do nawet blisko 1 tys. zł

2022-05-13 19:56

Inflacja w Polsce osiągnęła rekordowy poziom 12,4 proc. Napędza to nie tylko ogromną drożyznę, ale i wyższe emerytury. Dlaczego? Poziom inflacji brany jest pod uwagę przy wyliczaniu wskaźnika waloryzacji, czyli podwyżki emerytur i rent. Wyliczyliśmy, o ile mogą wzrosnąć emerytury seniorów, jeśli waloryzacja byłaby na poziomie 14,8 proc. A właśnie taki wskaźnik waloryzacji wychodzi przy obecnych parametrach, które brane są pod uwagę przy wyliczeniu wskaźnika waloryzacji. Okazuje się, że najniższa emerytura może być wyższa o blisko 200 zł, a ta powyżej 5 tys. zł nawet o blisko 1 tys. zł.

Inflacja napędza waloryzację emerytur i rent

Inflacja w Polsce, czyli wzrost cen towarów i usług, w kwietniu osiągnęła poziom 12,4 proc – podał Główny Urząd Statystyczny. By ulżyć emerytom i rencistom, którzy są w najcięższej sytuacji ekonomicznej w czasach gigantycznej drożyzny, rząd już dawno wprowadził waloryzację emerytur i rent. Ma ona być formą rekompensaty inflacyjnej. I właśnie do wyliczenia wskaźnika waloryzacji świadczeń dla seniorów bierze się pod uwagę inflację oraz średnie wynagrodzenie w danym okresie. My wyliczyliśmy, o ile w związku z szalejącą inflacją, może wzrosnąć emerytura seniorów w Polsce. Wzięliśmy pod uwagę najnowsze dane statystyczne: inflację 12,4 proc. i wzrost średniego wynagrodzenia w marcu również na poziomie 12,4 proc. (za kwiecień GUS poda dane za kilka dni). Przy zastosowaniu odpowiedniego wzoru matematycznego wychodzi nam waloryzacja na poziomie 14,8 proc.

Waloryzacja emerytur 2022 - ile wyniesie podwyżka emerytury?

Waloryzacja na takim poziomie, czyli wyższym niż inflacja, faktycznie pomogłaby seniorom przezwyciężyć trudy związane z wszechogarniającą drożyzną, gdzie za por w sklepie trzeba zapłacić 6 zł, paprykę 14 zł (kg), kurczaka 25 zł (kg), a czereśnie nawet i 260 zł (kg). Emerycie, sprawdzisz w tabeli, o ile dokładnie może wzrosnąć Twoje świadczenie: od blisko 200 zł do nawet blisko 1 tys. zł.

EKG 2022: Antoni Kolek
Sonda
Czy uważasz, że w Polsce można przeżyć za minimalną krajową emeryturę?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze