Emeryci

i

Autor: Shutterstock Emeryci

14. emerytura zostanie wypłacona wcześniej niż rok temu! Znamy termin wypłat. Kto otrzyma czternastą emeryturę i ile wyniesie?

2022-05-12 21:05

14. emerytura 2022. Czternasta emerytura została już oficjalnie potwierdzona przez rząd, znalazła się w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Jak się okazuje, zostaną wypłacone wcześniej niż w ubiegłym roku, bo w sierpniu 2022 roku. Projekt znalazł się w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów, więc czternasta emerytura jest już niemal pewna.

14. emerytura niemal pewna w 2022 roku

Czternasta emerytura w przeciwieństwie do trzynastki nie jest zapewniona jako coroczne świadczenie, dlatego też jej losy zależne są od budżetu na dany rok. Wygląda jednak na to, że w tym roku rządu przygotował pieniądze na dodatkowe świadczenie dla emerytów. Projekt będzie musiał przejść teraz całą ścieżkę legislacyjną, tj. zostać poddany głosowaniu w Sejmie i Senacie, oraz zostać podpisany przez prezydenta. Warto zaznaczyć, że 14. emerytura nie jest świadczeniem powszechnym, tzn. nie dostaną jej wszyscy emeryci, a jedynie ci, którzy nie przekraczają progu dochodowego. Choć pojawiały się informacje, że wyniesie on 3000 zł brutto, PAP podaje, że próg od którego świadczenie będzie pomniejszane w przypadku emerytur powyżej 2900 zł brutto.

Czternasta emerytura, ile dostaniesz?

Czternasta emerytura będzie wysokości emerytury minimalnej, czyli 1338 zł brutto. Jeśli emeryt otrzymuje comiesięczne świadczenie wyższe niż 2900 zł brutto, to jego czternastka będzie pomniejszana według zasady złotówka za złotówkę. Tym samym seniorzy z emeryturą wysokości 4238 zł brutto i większą, nie dostaną czternastki w ogóle. Dokładniejsze wyliczenia przedstawimy w poniższej galerii.

Pieniądze to nie wszystko - Marian Szołucha

Ponadto czternasta emerytura nie będzie przysługiwać tym, który mają zawieszone świadczenia. Decyzję na temat przyznania pieniędzy emerytowi będą podejmować organy emerytalno-rentowne, w razie zbiegu praw do świadczeń, ich kompetencje przejmie ZUS.

Czternasta emerytura, świadczenie dla najuboższych emerytów

Celem czternastej emerytury jest wesprzeć najuboższych emerytów, których świadczenia są poniżej średniej. Pieniądze z czternastki nie będą wliczane do potrąceń, ale będą pomniejszane o składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Aby otrzymać pieniądze nie trzeba składać wniosku, organy emerytalno-rentowne przyznają ją z automatu w sierpniu. Czternastą emeryturę wypłacano w sierpniu 2021 roku, otrzymało ją wtedy 9,1 mln osób. 7,9 mln uprawionych dostało ją w pełnej kwocie, która równa jest emeryturze minimalnej.

Sonda
Kwalifikujesz się do otrzymania czternastej emerytury?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze