Benefity dla emerytów 2022

i

Autor: Shutterstock Nowa waloryzacja emerytur 2022, emerytura bez podatku, 13. i 14. emerytura

Super dodatki dla emerytów! Emerytura bez podatku, nowe świadczenia i ogromna waloryzacja

2022-05-08 22:57

Nowa waloryzacja emerytur, emerytura bez podatku, 13. i 14. emerytura - seniorzy w tym roku nie mogą narzekać na nudę. Drożyzna i galopująca inflacja znacząco wpływa na kieszenie emerytów. Ratunkiem są różnego rodzaju benefity dla seniorów, dzięki którym mogą w tym roku liczyć na znaczący wzrost swoich dochodów. Zobacz, jakie korzyści finansowe odniosą emeryci w roku 2022.

Emerytura bez podatku

Już od 1 stycznia są emerytury bez podatku, w marcu była rekordowa waloryzacja świadczeń, aż o 7 proc. Miesiąc później wszyscy emeryci i renciści dostali trzynastkę, a jesienią zapowiedziana jest wypłata czternastej emerytury. W lipcu zacznie obowiązywać nowa niższa stawka podatku PIT, co również wpłynie na wzrost świadczeń. Poniżej przedstawiamy dokładnie na jakie dodatkowe pieniądze mogą liczyć emeryci. Wprowadzenie od 1 stycznia przez Polski Ład kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł spowodowało, że emeryci i renciści, których świadczenia wynoszą do 2,5 tys. zł brutto, nie płacą podatku. To ponad 60 proc. wszystkich emerytów. Z kwoty brutto świadczenia jest tylko potrącana składka zdrowotna w wysokości 9 proc.

Emeryt ze świadczeniem 2500 tys. przed zmianą przepisów otrzymywał na rękę 2088 zł. Dziś jego świadczenie na rękę wzrosło do 2275 zł, ponieważ nie płaci podatku 187 zł miesięcznie. Rocznie daje to kwotę 2244 zł rocznie więcej w portfelu. Od 1 stycznia 2022 emeryci płacą pełną, 9-procentową stawkę zdrowotną. W przypadku pobierających świadczenia w wysokości 2500 złotych składka wynosi 225 złotych miesięcznie. Ale Na Polskim Ładzie zyskali również emeryci i renciści otrzymujący wyższe świadczenia, ponieważ płacą podatek 17 proc. jedynie od kwoty przekraczającej 2500 zł. Nowa ustawa w ramach Polskiego Ładu podniosła również drugi próg podatkowy z 85 tys. do 120 tys. zł.

Gigantyczna waloryzacja emerytur w 2023 roku 

Główny Urząd Statystyczny opublikował tzw. szybki szacunek wzrostu cen i usług w kwietniu 2022 r. Wynika z niego, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w ujęciu rok do roku o 12,3 proc. Co podane przez GUS dane oznaczają dla emerytów? To, że mogą liczyć na gigantyczną waloryzację emerytur w wysokości 14,7 proc.! Seniorzy mogą spodziewać się więc ogromnych podwyżek emerytur i rent od 1 marca 2023 roku. Jeżeli obecnie pobierają emeryturę w wysokości np. 1700 zł to po waloryzacji mogą liczyć nawet na około 250 zł wzrost świadczeń. Wyższe kwoty emerytur zobaczyliby także ubożsi seniorzy. Najniższa emerytura od 1 marca 2022 roku wynosi 1338,44 zł brutto. Zatem emeryt, który pobiera takie świadczenia po waloryzacji zobaczy na swoim koncie kwotę w wysokości 1535,20 zł, czyli o 196,76 zł więcej. Zamożni seniorzy ze świadczeniem sięgającym np. 4000 zł wzbogaciliby się o ponad 580 zł.

Trzynasta emerytura już wypłacona

13. emerytura na stałe wpisała się w kalendarz wypłat świadczeń z ZUS. Jest to dodatek wprowadzony przez rząd, aby pomóc seniorom, czyli jednej z najuboższych grup Polaków. Seniorzy dostali już wraz z kwietniowymi rentami i emeryturami ten dodatkowy zastrzyk gotówki w wysokości 1217,98 zł. Jest to równowartość minimalnej gwarantowanej emerytury (emerytura brutto 1338,44 zł po odjęciu składki zdrowotnej w wysokości 120,46 zł). W tym roku jednorazowo trzynaste emerytury zostały zwolnione z podatku dochodowego. Trzynastka przysługuje wszystkim osobom, które miały 31 marca 2022 r. przyznaną rentę lub emeryturę. W sumie to ok. 10 mln Polaków. Wyjątkiem są renciści i emeryci, którym ZUS zawiesił wypłacanie świadczeń – oni trzynastki dostać nie mogą.

Ważne! Świadczenie to jest wyłączone spod egzekucji komorniczej. Jeśli więc komuś przypadkiem bank potrąci część świadczenia na poczet spłaty zadłużenia, powinniśmy domagać się zwrotu środków.

Jesienią czternasta emerytura 

Przy rekordowej drożyźnie emerytom i rencistom przyda się każdy grosz. Nic dziwnego, że wielu seniorów czeka na wypłatę kolejnej 14. emerytury. Wypłaty czternastki zaczną się na początku listopada – zapowiedział w rozmowie z SE Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej. Projekt rządowy ma być przyjęty do końca maja. Większość seniorów otrzyma w ramach tego dodatku po 1217,98 zł, czyli równowartość tegorocznej emerytury minimalnej. Według zapowiedzi zasady przyznawania dodatku będą podobne jak podczas czternastki wypłaconej pod koniec 2021 r. Obowiązywać będzie próg dochodowy: mniejszą czternastkę otrzymają osoby, których świadczenie wynosi 2,9 tys. lub 3 tys. zł. Z kolei osoby, których emerytura przekracza 4217 zł brutto, nie zobaczą z czternastki ani grosza. Czternasta emerytura wpłynie na konto emeryta bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków do płatników (głównie ZUS). Wypłaty będą realizowane z urzędu.

Sonda
Czy dodatkowo oszczędzasz na przyszłą emeryturę?

Mniejszy podatek do lipca

Kolejne zmiany podatkowe wejdą zw życie od 1 lipca. Nie będzie ulgi dla klasy średniej, ale pierwszy próg podatkowy dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych ma wynieść 12, a nie jak dotąd 17 proc. To oznacza, że przykładowo przy emeryturze 2000 zł brutto, zyskamy przez rok 2139 zł. W przypadku dotychczasowych beneficjentów Polskiego Ładu nic się nie zmieni, a to co zyskali już zostanie.

Seniorzy, którzy tylko trochę przekroczą górną granicę zwolnienia podatkowego i otrzymują co miesiąc świadczenie w kwocie brutto 3 tys. zł jeszcze w 2021 roku odprowadzali rocznie 2805 zł podatku. Polski Ład zmniejszył to obciążenie do 1020 zł, a po zmniejszeniu PIT będzie płacić już tylko 720 zł podatku. W efekcie, rocznie w jego kieszeni zostanie 300 zł więcej. Zmienia się sytuacja najbogatszych emerytów, którzy na Polskim Ładzie byli stratni. Seniorzy dostający emeryturę brutto w wysokości 6 tys. zł, po wprowadzeniu Polskiego Ładu stracić mógł ponad 1000 zł. Nie tylko nie objęła go ulga, ale także zwiększyło się jego obciążenie podatkowe. Dzięki obniżce PIT i niższemu podatkowi zyska ponad 1000 zł.

Zerowy PIT dla seniorów

Seniorzy, którzy mimo nabycia uprawnień do emerytury czasowo zrezygnują z jej pobierania i pozostaną aktywni zawodowo, będą mogli skorzystać od 2022 roku z PIT-0 dla seniora. To nowa ulga wprowadzona w Polskim Ładzie. Osoby te nie będą płacić podatku od przychodów z pracy na etacie, zleceniu lub działalności gospodarczej – do kwoty 85 528 zł rocznie. Dodatkowo pracujący seniorzy, niepobierający emerytury i rozliczający się według skali podatkowej, będą płacić podatek dopiero po przekroczeniu 115 528 zł zarobków (30 tys. zł kwoty wolnej + 85 528 zł ulgi).

Z ulgi dla pracujących seniorów mogą skorzystać osoby, które spełnią następujące warunki:

  • osiągnęły wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn),
  • pozostają w zatrudnieniu,
  • nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty rodzinnej.
  • osoby, które mają przyznaną emeryturę, ale jej nie pobierają, ponieważ nie rozwiązały stosunku pracy (mają zawieszone prawo do emerytury).