Urzędnikom Ministerstwa Finansów przyznano pokaźne nagrody za przygotowanie Polskiego ładu.

i

Autor: PIOTR NOWAK / PAP Urzędnikom Ministerstwa Finansów przyznano pokaźne nagrody za przygotowanie "Polskiego ładu".

Program Niskie Podatki 2022. Polacy zapłacą mniejszy PIT! [WYLICZENIA]

2022-04-22 19:45

Po dzisiejszej konferencji prasowej rządu znamy kolejne szczegóły reformy podatkowej planowanej na 1 lipca 2022 roku. Celem pakietu ustaw jest naprawienie prawnego bałaganu, który pozostawił po sobie Polski Ład, oraz wdrożenie prawa, na którym Polacy faktycznie skorzystają. Poniżej przedstawiamy zmiany przepisów, które dotyczą pracowników.

Zmiany w Polskim Ładzie. Co zyskają pracownicy?

Sztandarową zmianą reformy podatkowej będzie usunięcie ulgi dla klasy średniej oraz obniżenie stawki PIT dla pierwszego progu podatkowego z 17 proc. do 12 proc. Tym samym zostanie usunięty skomplikowany system, zastąpiony prostą metodą rozliczenia, przy znacznie niższym podatku dochodowym. Ze zmiany dotyczącej ulgi dla klasy średniej można skorzystać już teraz, jeśli wcześniej składaliśmy wniosek o rezygnację. Tym samym zyskamy dodatkowe 180 zł miesięcznie.

Spore zmiany dotyczą także oświadczenie pracownika do obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, czyli PIT-2. Jego złożenie pozwalało uniknąć potrącania z wypłaty zaliczki na podatek. Gdy nowe przepisy wejdą w życie, ma obowiązywać jednolity system obliczania składek, więc pracownik dostanie więcej "na rękę".  Co więcej, ujednolicony wniosek umożliwi również uwzględnienie kwestii rozliczenia się z małżonkiem.

Zwiększona ma być również rola płatnika przy składaniu oświadczeń PIT-2 przez pracowników. Osoby, które pracują na kilku umowach zleceniach, będą mogły upoważnić maksymalnie trzech płatników do zmniejszenia zaliczek na PIT. Ten przepis wejdzie w życie dopiero od 1 stycznia 2023 roku. 

Ponadto osoby, które pracują w komisjach wyborczych lub państwowych komisjach egzaminacyjnych, nie będą obciążane składką zdrowotną

Pracownicy z dziećmi dostaną dodatkowe ulgi

Do tej pory jeśli dziecko pracowało mogło zarobić maksymalnie 3089 zł, powyżej tej kwoty rodzice tracili preferencje podatkową. Limit zostanie podniesiony do 16 061,28 zł (12-krotności renty socjalnej). Renty rodzinne nie będą wliczane w dochód rodziców, a dzieci jako odrębni podatnicy skorzystają z kwoty wolnej od podatku wysokości 30 tys. zł. Ponadto ulgi podatkowe (na młodych, dla rodziny 4+, pracujących seniorów) mają obejmować zasiłki macierzyńskie przyznane rodzicom i opiekunom dzieci na wychowanie.

Samotni rodzice będą mogli znów wspólnie rozliczyć się z dziećmi. Taką możliwość usunął wcześniej Polski Ład, wprowadzając w zamian ulgę dla samotnych rodziców. Ponadto rozliczając się w ten sposób, rodzic skorzysta z podwójnej kwoty wolnej od podatku 30 tys. zł.

Wyliczenia na podstawie niższego PIT, prezentujemy w poniższej galerii

Sonda
Jak oceniasz założenia projektu obniżki podatków?
Pieniądze to nie wszystko – Ardanowski o drożyźnie

Zmiany podatkowe 2022. Kiedy wejdą w życie?

Rząd planuje wprowadzenie nowych przepisów od 1 lipca 2022 roku. Oczywiście wiele zależy od pracy parlamentu i ew. poprawek Sejmu i Senatu. Nie można wykluczyć, że trudności administracyjne opóźnią wprowadzenie przepisów. Przepisy były już konsultowane ze stroną społeczną, której propozycje zostały wniesione do ustaw.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze