Dodatkowe 180 zł do wypłaty

i

Autor: SHUTTERSTOCK Dodatkowe 180 zł do wypłaty

Nawet dodatkowe 180 zł do pensji! Są nowe przepisy, wystarczy zrobić jedną rzecz

2022-04-19 11:10

Już teraz można zyskać dodatkowe 180 zł do pensji miesięcznie, wystarczy tylko złożyć jeden dokument. Ma to związek z wycofaniem ulgi klasy średniej, co zapowiedział rząd w związku ze zmianami w Polskim Ładzie na 1 lipca 2022 roku. Choć do wprowadzenia przepisów zostało jeszcze półtora miesiąca, to już teraz można z nich skorzystać. Wystarczy odwołać w PIT-2 niechęć korzystania z ulgi dla klasy średniej.

Dodatkowe 180 zł do pensji. Wystarczy złożyć wniosek

Likwidacja ulgi dla klasy średniej jest tłumaczona przez rząd zbytnim komplikowaniem prawa. Zmiany w Polskim Ładzie wejdą w życie 1 lipca, a ulgę zastąpi zmniejszenie stawki PIT dla pierwszego progu dochodowego z 17 proc. do 12 proc. Choć ustawa jeszcze nie została uchwalona, a do jej wejścia długa droga, to jak podaje "Puls Biznesu" już teraz można z niej skorzystać. Wystarczy wycofanie wniosku w sprawie niekorzystania z ulgi dla klasy średniej.

- Skoro ulga ma zostać zlikwidowana, a pracownik nadal otrzymuje wynagrodzenie w zakresie uprawniającym do stosowania ulgi dla klasy średniej w rozliczeniu miesięcznym, to warto rozważyć, czy nie wycofać wniosku o niestosowanie ulgi, jeśli taki został - mówi dla "PB" Antoni Kołek z Instytutu Emerytalnego. 

Pieniądze to nie wszystko – Ardanowski o drożyźnie

Rząd wycofuje się z Polskiego Ładu

Wiele osób składało wnioski o rezygnację z ulgi dla klasy śedniej bo obawiało się, że ich roczny dochód przekroczy 133 692 zł, a tym samym będą musieli zapłacić podatek. Rezygnując z ulgi dostawali mniejszą pensję, ale mogli liczyć na zwrot podatku pod koniec roku.

Jak tłumaczy Kołek, jeśli w miejscu ulgi dla klasy średniej w lipcu zostanie wprowadzona niższa stawka PIT, więc znika groźba utraty prawa do ulgi. Przekroczenie limitu 133 692 zł w rozliczeniu rocznym nie będzie miało znaczenia, a dzięki poprawce we wniosku można zyskać dodatkowe 180 zł miesięcznie.

Sonda
Czy składałeś wniosek o nieskorzystanie z ulgi dla klasy średniej?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze