Polski Ład. Duża zmiana w uldze dla klasy średniej. To będzie rewolucja?!

i

Autor: KPRM Polski Ład. Duża zmiana w uldze dla klasy średniej. To będzie rewolucja?!

Polski Ład. Duża zmiana w uldze dla klasy średniej. To będzie rewolucja?!

2022-01-20 16:54

Polski Ład odkąd zaczął obowiązywać na początku 2022 roku, wzbudza wiele emocji. Rząd planuje wprowadzić nowe, korzystne zmiany, które naprawią reformy. Rozszerzona ma być ulga dla klasy średniej. Na dodatkową pomoc będą mogli liczyć samotni rodzice.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Sprawdź to! Polski Ład: Co zyskamy na reformach? Oto konkretne przykłady

Część zmian, które wprowadzono 1 stycznia wywołała mieszane uczucia.

Rząd przekonuje, że nieustannie pracuje nad wyprostowaniem problemów, a „prawdziwy Polski Ład” dopiero przed nami.

Po fali uwag dotyczących zapowiedziano zmiany, które mają naprawić skutki wejścia w życie Polskiego Ładu. Minister finansów podpisał m.in. rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy. Resort obiecuje, że ci, którzy dostali mniejszą pensję w styczniu, otrzymają wyrównanie. 

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, jakie zmiany wprowadzi zaktualizowana wersja Polskiego Ładu.

Przeczytaj także: Polski Ład. Ulga dla klasy średniej. Przedsiębiorcy będą oddawać pieniądze

Polski Ład: Nowe rozwiązania

  • Rozszerzenie ulgi dla klasy średniej.

Preferencje dla osób zarabiających 12800 zł brutto obejmą także umowy zlecenia, emerytury i renty, zasiłki chorobowe i macierzyńskie.

  • Ulga dla klasy średniej - złotówka za złotówkę.

Po konsultacjach dotyczących sposobu rozliczania ulgi dla klasy średniej podjęto decyzję o zastosowaniu mechanizmu złotówka za złotówkę. To gwarancja przewidywalnych zysków.

  • Rozszerzenie ulgi dla samotnych rodziców.

Dla każdego samotnego rodzica, którego zarobki nie przekraczają poziomu 11800 zł Polski Ład będzie korzystny bądź neutralny. Osoby o najniższych dochodach dostaną pełny zwrot niewykorzystanej ulgi, nawet gdy zapłacą mniejszy podatek niż 1500 zł.

  • Wyrównanie dla OPP za 1 procent.

Dzięki korekcie OPP, czyli np. fundacje i stowarzyszenia, nie odczują negatywnych zmian w podatkach od 2023 r. Wprowadzone zostaną rekompensaty z budżetu państwa, tak by wpływy z 1 procenta nie były niższe. Mechanizm będzie całkowicie uzależniony od wskazania OPP przez podatnika, tak jak do tej pory.

  • Dobre zmiany dla mundurówki.

Zmiany obejmą także system wypłaty wynagrodzeń dla funkcjonariuszy i żołnierzy, z zasadami identycznymi jak dla reszty społeczeństwa. To oznacza zysk na Polskim Ładzie lub jego neutralny wpływ do poziomu 12800 zł brutto miesięcznie. Funkcjonariuszom i żołnierzom zwrócono już także niewłaściwie pobrane zaliczki na podatek.

  • Dodatkowe wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami.

Polski ład wprowadza także nowy instrument wsparcia dla ZFRON i ZFA, który będzie naliczał kwoty w takiej wysokości, aby zrekompensować pracodawcom utracone korzyści. Dzięki temu żaden pracodawca, który tworzy miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnościami nie straci na Polskim Ładzie. Nie zabraknie mu więc środków na finansowanie leczenia i rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami.

Express Biedrzyckiej - Krzysztof Gawkowski: Polski Ład to drogi bajzel. To pierwszy rząd, który obniża wynagrodzenia
Sonda
Czy zyskasz na Polskim Ładzie?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze