Pieniądze

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne

Polski Ład dla pracowników. Zmiany od 2022 r.

2021-12-31 7:29

Nowy rok to ogromne zmiany dla wszystkich Polaków. 1 stycznia 2022 r. to granica, która wytycza nie tylko standardową zmianę w kalendarzu, ale także szereg istotnych zmian w przepisach. Wszystko wskazuje na to, że w nowym roku obudzimy się w zupełnie innym świecie. Przypominamy najistotniejsze zmiany.

Polski Ład, tarcza antyinflacyjna, dodatek osłonowy, zmiany w 500 Plus i świadczeniach... Nowy rok przyniesie nam prawdziwą rewolucję. Od 1 stycznia w życie wejdzie lwia część zmian, które rząd zapowiadał w mijającym roku. Polski Ład oznacza pierwsze od wielu lat podwyższenie kwoty wolnej od podatków, zwolnienie wielu emerytów z podatku czy wsparcie w zakpie mieszkania. Zmiany czekają także osoby pobierające świadczenia na dzieci, oraz pracowników... którym nie dopisze zdrowie i będą musieli skorzystać z L4. Poniżej przedstawiamy najistotniejsze zmiany, przyniesione przez nowy rok.

Polski Ład dla pracowników

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Najbardziej istotną zmianą jest podniesienie kwoty wolnej, na które miliony Polaków czekały od wielu lat. Dotychczasowa kwota 8 tys. pln. wzrośnie do 30 tys. zł brutto. Dodatkowo zwiększony zostaniepróg podatkowy z 85 tys. zł do 120 tys. zł. Trzeba jednak pamiętać, że jednocześnie zlikwidowano możliwość odliczenia składki zdrowotnej od podatku.

Najwięcej na Polskim Ładzie zyskają osoby, które na etacie zarabiają poniżej 5,7 tys. zł brutto. Powyżej tej "kreski" zmiany będą neutralne dzięki uldze dla klasy średniej. Straty odczują osoby, których pensja przekracza 11,1 tys. zł brutto miesięcznie.

Inna warta uwagi ulga skierowana jest do dużych rodzin. Gospodarstwa wychowujące co najmniej czwórkę dzieci nie muszą płacić podatku, jeśli ich zarobki nie przekroczą kwoty 85 tys. 528 zł.

Jasnowidz Krzysztof Jackowski mówi o tym czy władza użyje przemocy w stosunku do protestów społecznych w 2022 roku

Czy drożyzna zje nam pensje?

Inflacja wydaje się niepowstrzymana. Jednym z pomysłów rządu jest wyrównanie strat poniesionych z powodu drożyzny. To pakiet obniżek podatków, które mają złagodzić skutki inflacji, którego głównymi elementami obniżka akcyzy na paliwa silnikowe oraz obniżka podatku od sprzedaży detalicznej paliw, obniżka VAT na gaz oraz VAT i akcyzy na energię elektryczną.

 Tarcza antyinflacyjna zakłada:

  •  Obniżkę cen paliw silnikowych Od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r., tymczasowe zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej oraz tymczasowe zmniejszenie VAT na gaz.
  •  0 proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw Dla pozostałych odbiorców akcyza na energię elektryczną zostanie obniżona do minimum UE.
  •  Oszczędności w administracji i w budżecie
  •  Dodatek osłonowy - dopłata 400 zł w skali roku dla jednoosobowych gospodarstw domowych o dochodach do 2100 zł/m- dopłata 600 zł w skali roku (2-3 os.), 850 zł (4-5 os.) lub 1150 zł (6+ os.) dla gospodarstw domowych o dochodach do 1500 zł/os./m Dodatek będzie wypłacany w 2 ratach, w 2022 roku; uprawnionych do skorzystania z niego jest około 5,2 mln gospodarstw domowych.

Zwolnienia lekarskie i urlopy

W nowym roku zmiany obejmą także zwolnienia lekarskie. Nie chodzi jednak niestety o głośno komentowane L4 na wypalenie zawodowe. Tego, ze względu na ostateczna decyzję WHO nie będzie. ZUS w nowym roku będzie mógł domagać się od pracowników i firm informacji o urlopach, w celu ustalenia prawa i wysokości zasiłków.

Co ciekawe od nowego roku znaczenia przy zasiłku chorobowym... nie będą miały znaczenia. Ze względu na nadużycia stosowane przez symulantów, w przypadku zwolnień z powodu następujących po sobie chorób, wszystkie będą zsumowane i odjęte od limitu 182 dni.

Można także spodziewać się zmian w urlopach, ze względu na unijną dyrektywę "work-life balance". Ta zapewnić ma m.in. cztery miesiące urlopu rodzicielskiego.

Sonda
Myślisz, że Polski Ład poprawi twoje życie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany