Kluczowa dla ponownego przeliczenia świadczeń jest publikacja informacji o tzw. nowych tablicach średniej trwania życia

i

Autor: Getty images Kluczowa dla ponownego przeliczenia świadczeń jest publikacja informacji o tzw. nowych tablicach średniej trwania życia.

Przeliczenie emerytury 2022. Jak zdobyć wyższą emeryturę?

2022-04-19 17:53

Drożyzna przygniata polskich emerytów coraz bardziej. Choć coroczna waloryzacja świadczeń była w tym roku wyjątkowo wysoka, ze względu na rosnące w ekspresowym tempie koszty życia, to nie daje ona nadal swobody finansowej polskim seniorom. Od lat polska emerytura jest synonimem biedy. Na szczęście rząd wypłaca tzw. 13 emeryturę, 14 emeryturę i dodatek osłonowy dla najuboższych. Jakie są jeszcze metody na zdobycie wyższej emerytury?

Przede wszystkim myśląc o zwiększeniu swoich świadczeń warto zainteresować się dodatkami, które również są rokrocznie waloryzowane jak emerytura czy renta. Pełen wykaz znajduje się na stronach ZUS. Wśród dodatków są m.in. dodatek pielęgnacyjny dla osób, które ukończyły 75 rok życia, ryczałt energetyczny czy  np. dodatek kombatancki. 

Czytaj także:  Waloryzacja 13,34 proc. Tak urosną emerytury. Konkretne wyliczenia

Kolejnym sposobem jest ponowne przeliczenie świadczenia dla pracującego seniora. Od 2022 r. obowiązuje prawo według którego można to zrobić raz na rok, a nie jak do tej pory co kwartał. Kluczowa dla ponownego przeliczenia świadczeń jest publikacja informacji o tzw. nowych tablicach średniej trwania życia. Jak czytamy na stronie gazeta.pl, prognozowany czas dalszego trwania życia uległ obniżeniu we wszystkich przedziałach wiekowych. Oznacza to korzystniejsze wyliczenie kwot emerytur. 

Szczecińscy seniorzy kolorowo, śpiewnie i tanecznie rozpoczęli Tydzień Inicjatyw Senioralnych

Warto również wliczyć minimalne wynagrodzenie zamiast lat zerowych. Nie którym nie udało się w momencie składania wniosku udowodnić wysokości uzyskiwanych zarobków, to ZUS uznawał je za tzw. lata zerowe. Warto wiedzieć, że od stycznia 2009 r., ZUS może przyjmować do wyliczeń świadczenia, zamiast zerowych zarobków, obowiązującą w tym okresie płacę minimalną. To korzystne rozwiązanie dla tych seniorów, którzy nie są w stanie przedłożyć urzędnikom dokumentów płacowych.

Oczywiście dla tych seniorów, którzy mają możliwość najlepszym sposobem na dodatkowe dochody jest po prostu praca. Każdy rok dłuższej pracy daje podwyżkę wysokości emerytury o średnio 8 proc. Jednocześnie należy pilnować by nie przekroczyć w swoich dochodach 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. 

Niejednokrotnie korzystniej finansowo wychodzi otrzymywanie emerytury po zmarłym współmałżonku. Rezygnujemy wtedy ze swojego świadczenia, w zamian otrzymujemy 85 proc. świadczenia zmarłej osoby; w przypadku gdy uprawnione są 2 osoby, wysokość renty to 90 proc. świadczenia; jeśli uprawnione są 3 osoby i więcej, to wysokość wynosi 95 proc. świadczenia.

Sonda
Czy już złożyłeś wniosek o ponowne przeliczenie emerytury?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze