Kosmiczna waloryzacja emerytur! Nowe dane

i

Autor: SE Kosmiczna waloryzacja emerytur! Nowe dane

Nowa, wielka waloryzacja emerytur. Seniorze, są już nowe dane!

2021-12-10 14:32

Biorąc pod uwagę szacunki NBP na przyszły rok, można już szacować, ile wyniesie waloryzacja w 2023 roku. Jeśli przewidywania prezesa Adama Glapińskiego się sprawdzą, emeryci mogą liczyć nawet na pięcioprocentowe waloryzowanie świadczeń. To oznaczałoby, że miesięcznie zyskaliby od kilkudziesięciu, do nawet dwustu złoty, w zależności od wysokości ich bazowej emerytury.

Waloryzacja emerytur. Są najnowsze dane

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński zapowiedział, że w przyszłym roku inflacja zacznie spadać, ale wciąż będzie podwyższona. Według prognoz Glapińskiego średnioroczna wysokość wskaźnika sięgnie 5 procent. Przy prognozowanym wzroście płac na poziomie 7,8 procent, prawdopodobnie wskaźnik waloryzacji w 2023 roku wyniesie 6,56. Dla przypomnienia, waloryzacja ma na celu wyrównać zarobki emerytów, tak aby nie byli poszkodowani w związku z inflacją i wzrostem wynagrodzeń.

Ile emeryci mogą zyskać na waloryzacji?

Jeśli prognozy prezesa NBP się sprawdzą, najmniej zarabiający emeryci mogą liczyć na dodatkowe 67-90 zł więcej miesięcznie. Z racji, że waloryzacja jest procentowa, najwięcej zyskają posiadający wyższe świadczenia. Przy emeryturze powyżej 2800 zł, emeryci co miesiąc zyskają ok. 180 zł więcej. Dokładne wyliczenia przedstawiamy w galerii poniżej.

Marek Zuber: Zniesienie PIT-u dla emerytów lepsze niż trzynasta emerytura [Super Raport]

Waloryzacja w 2021 roku

Warto jednak zaznaczyć, że zapowiedzi prezesa NBP można traktować ze sporą rezerwą. Cel inflacyjny banku centralnego na 2021 wynosił 2,5 procent, a ekonomiści przewidują, że średnioroczna inflacja wyniesie ok. 6,8 procent, pomyłka była więc znaczna. Dlatego zapowiedziana przez rząd waloryzacja wysokości 4 procent za 2022 roku, prawdopodobnie będzie jeszcze wyższa. 

Sonda
Czy dorabiasz/planujesz dorabiać do emerytury?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze