Będzie nowe 500 plus? Chcą dać pieniądze trwałym małżeństwom

i

Autor: Shutterstock

Nie dostałeś 13. emerytury? Sprawdź, co się stało

2022-04-01 14:44

1 kwietnia pierwsi seniorzy otrzymają trzynastą emeryturę. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne wypłacane jest w wysokości minimalnej emerytury. Otrzymają je wszyscy emeryci i renciści – w sumie ok. 9,7 mln osób. Trzynastka zostanie wypłacona w sześciu terminach. Czy trzeba składać wniosek? Komu przysługuje trzynaste świadczenie emerytalne w 2022 roku?

Trzynasta emerytura jest świadczeniem wypłacanym z urzędu od 2019 roku, a od dwóch lat gwarantowanym ustawowo dla wszystkich emerytów i rencistów. Jak przypomina resort rodziny, w 2022 r. trzynastka wypłacona zostanie w sześciu terminach wraz z kwietniowymi emeryturami. Wysokość świadczenia wyniesie 1388,44 zł i będzie wyższe o 87,56 zł niż w roku ubiegłym. Pierwsze wypłaty są realizowane od piątku 1 kwietnia 2022 r. dla ponad 1 mln seniorów na sumę ponad 1,2 mld zł. Szacowany koszt tegorocznych trzynastek to 13,1 mld zł. Dodatkowe świadczenie trafi w sumie do ok. 9,7 mln emerytów i rencistów.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca emerytury i renty w sześciu terminach: 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia każdego miesiąca.

Ministerstwo zaznacza, że trzynasta emerytura jest wolna od potrąceń i egzekucji, a jej pobranie nie ma wpływu na ubieganie się o świadczenia, dodatki, zasiłki czy dodatkowe wsparcie. Ponadto, od świadczenia nie jest pobierany podatek od osób fizycznych. Aby otrzymać trzynastkę nie trzeba składać dodatkowych wniosków.

Dodatkowe świadczenie przysługuje osobom, które w dniu 31 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, mają prawo do świadczeń określonych w ustawie.

Rewolucja podatkowa. Wiceminister finansów Artur Soboń ujawnia szczegóły | Super Biznes

Rozwiązanie to zostało zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, rent strukturalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Według szacunków resortu, w latach 2019-2022 z tytułu trzynastej emerytury do emerytów i rencistów trafi w sumie ok. 47,8 mld zł.

Sonda
Czy powinna być w 2022 roku druga waloryzacja emerytur?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze