Zakład Ubezpieczeń Społecznych

i

Autor: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Nowe emerytury! Seniorzy dostaną dodatkowe pieniądze

Emerytury w 2022 roku. Seniorzy mogą liczyć na wzrost dochodów. Rok 2022 rozpoczął się od dobrych wiadomości dla milionów emerytów i rencistów. Już od 1 stycznia otrzymują emerytury bez podatku, a w marcu będą się cieszyć rekordową waloryzacją świadczeń i dodatków. Miesiąc później seniorzy dostaną 13. emeryturę, a jesienią także 14. emeryturę.

Emerytura bez podatku

Pierwsza podwyżka świadczeń nastąpiła już na początku roku, kiedy to większość rencistów i emerytów skorzystała na podwyższeniu do 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku. Dzięki wprowadzeniu zmian w ustawach podatkowych w ramach Polskiego Ładu aż 65 proc. seniorów nie płaci już podatku - to wszyscy, których świadczenia wynoszą do 2,5 tys. zł brutto. Osoby z minimalną emeryturą zyskały 70 zł miesięcznie. Im wyższa emerytura, tym podwyżka jest większa, a senior otrzymujący 2100 zł dostanie nawet 186 zł. Zyskają również seniorzy otrzymujący wyższe świadczenia, bo zapłacą podatek jedynie od kwoty przekraczającej 2500 zł brutto. Polski Ład podniósł też drugi próg podatkowy do 120 tys. zł, na czym skorzysta część emerytów.

Wyższe wypłaty otrzymają emeryci i renciści, którzy pobierają świadczenia w wysokości do 4920 zł brutto. Emeryci i renciści pobierający świadczenia w wysokości od 4920 zł do 12 800 zł brutto nic nie zyskają, bo zapłacą wyższą niż w zeszłym roku składkę zdrowotną. To dlatego, że w ramach Polskiego Ładu nastąpiły zmiany w rozliczaniu i opłacaniu składki zdrowotnej. Gdyby nie to, styczniowe podwyżki rent i emerytur byłyby jeszcze większe. Do końca 2021 r. składka zdrowotna wynosiła tak jak w tym roku 9 proc., jednak jej znaczna część (7,75 proc.) była odliczana od podatku. Od 1 stycznia nie ma takiej możliwości.

Rekordowa waloryzacja emerytur

Tegoroczna waloryzacja jest gigantyczna, bo mamy galopującą inflację. Od marca 2022 r. wszystkie renty i emerytury zostały podwyższone o wskaźnik waloryzacji wynoszący 7 proc. Wyższe świadczenia otrzymają zarówno seniorzy, którym emerytury i renty wypłaca ZUS jak i KRUS (rolnicy). Waloryzacja obejmuje świadczenia przyznane do końca lutego 2022 r. Każdy emeryt i rencista otrzyma z ZUS decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia. ZUS wyśle ją w kwietniu.

13. emerytura dla każdego emeryta

Po raz pierwszy trzynastki wypłacano w 2019 r. Oprócz emerytów i rencistów, trzynasta emerytura przysługuje również osobom pobierających nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne, a także świadczenia przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom wojny. Dostanie ją każdy niezależnie od dochodu, nie ma znaczenia także, czy jest ona wypłacana z ZUS, KRUS, czy jest to emerytura mundurowa.

Trzynastka trafi do emerytów i rencistów w kwietniu, razem z comiesięcznym świadczeniem, w wysokości minimalnej emerytury czyli 1338,44 zł brutto. Seniorzy otrzymają jeden przekaz lub przelew, który będzie sumą ich comiesięcznego świadczenia i trzynastki. Ale uwaga! Osoby u których prawo do świadczeń było zawieszone na dzień 31 marca danego roku nie skorzystają z trzynastej emerytury.

Zgodnie z przyjętą w ramach Polskiego Ładu ustawą podatkową 13. emerytura zasadniczo ma być wolna od podatku, zostanie od niej potrącana tylko składka zdrowotna. Ale w związku z łączną wypłatą kwietniowej emerytury i trzynastki, u większości świadczeniobiorców dojdzie do przekroczenia progu 2500 zł brutto i kwoty wolnej od podatku. Wtedy będą musieli zapłacić podatek od nadwyżki.

Rekordowe podwyżki. Superwaloryzacja rent i emerytur POTWIERDZONA!

Co z 14. emeryturą?

W zeszłym roku emeryci dostali nie tylko 13 emeryturę, ale także i na czternastą. Miało to być świadczenie jednorazowe, ale ze względu na szalejącą inflację rząd zdecydował, że i w tym roku seniorzy dostaną dodatkowy zastrzyk gotówki, późnym latem lub jesienią. W 2021 r. całą kwotę czternastki otrzymywały osoby, których emerytura nie przekraczała 2 900 zł brutto. W przypadku wyższych świadczeń stosowano zasadę "złotówka za złotówkę". Przykładowo, jeśli pobierana emerytura wynosiła 3000 zł, to czternastka przysługiwała w kwocie mniejszej o 100 zł. Według planów 14. emerytura ma wynieść 1338,44 zł brutto, czyli tyle, co najniższa emerytura po waloryzacji. Warto wiedzieć: 13. i 14. emerytura są zwolnione z egzekucji komorniczej, nie można z niej dokonywać żadnych potrąceń.

Ile wynosi najniższa emerytura?

Najniższa emerytura w Polsce, renta z tytułu całkowitej niezdolności oraz renta rodzinna wzrośnie z kwoty 1250,88 zł do 1338,44 zł, czyli o 87,56 zł. Z kolei najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie z kwoty 938,16 zł do 1003,83 zł – to o 65,67 zł więcej. Świadczenie przedemerytalne wzrośnie do 1350,70 zł. Dodatek pielęgnacyjny wyniesie 256,44 zł. Wysokość emerytur po waloryzacji możesz obliczyć również samodzielnie. Jak podaje ZUS, wystarczy zastosować poniższy wzór: kwota świadczenia brutto zł x 107 proc. = kwota świadczenia po waloryzacji 1 marca 2022. Przykładowo, jeśli 28 lutego 2022 r. emerytura wynosiła 2000 zł brutto, to od 1 marca 2022 r. jej wysokość wzrasta do 2140 zł (2000 zł x 107 proc. = 2140 zł).

Sonda
Czy dodatkowo oszczędzasz na przyszłą emeryturę?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany