Raty kredytów możemy zmniejszyć na kilka sposobów

i

Autor: shutterstock Raty kredytów możemy zmniejszyć na kilka sposobów

Nowa waloryzacja emerytur! Gigantyczne podwyżki dla emerytów!

2022-03-10 21:21

Rekordowa waloryzacja emerytur w Polsce. Rozpędzona niemal do granic możliwości inflacja i jednoczesny wzrost płac znacznie podnoszą waloryzację świadczeń dla seniorów. Jeśli sprawdzą się prognozy ekspertów, to waloryzacja rent i emerytur może przekroczyć 14 proc. Oznacza to, że na konta niektórych emerytów wpłyną świadczenia nawet o 500 zł większe. Sprawdź, o ile wzrośnie emerytura przy waloryzacji rzędu 14 proc.

Nowa waloryzacja emerytur i rent

Waloryzacja emerytur i rent bije rekordy. Rozpędzona niemal do granic możliwości inflacja sprawia, że pojawia się wizja bardzo wysokiej waloryzacji. Biorąc pod uwagę prognozowaną inflację na poziomie 12, 2 proc., ostatni wzrost płac o 9,5 proc. nie trudno  wyliczyć, że waloryzacja emerytur i rent może przekroczyć poziom 14 proc. Takich ogromnych podwyżek emerytur i rent można spodziewać się w 2023 roku. Zobacz, ile może faktycznie wynieść twoja emerytura. W galerii poniżej przedstawiamy przykładowe wyliczenia. Podwyżka emerytur o 14,1 proc. może dla niektórych emerytów oznaczać wzrost świadczenia nawet o ponad 500 zł miesięcznie. Rekordowa waloryzacja rent i emerytur to chyba jedyny dobry efekt rozpędzonej inflacji.

Wyższe świadczenia otrzymają zarówno seniorzy, którym emerytury i renty wypłaca ZUS jak i KRUS (rolnicy). Waloryzacja obejmuje świadczenia przyznane do końca lutego danego roku. Każdy emeryt i rencista otrzyma z ZUS decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia. ZUS wyśle ją w kwietniu.

Prezes NBP o wpływie wojny na Ukrainie na Polską gospodarkę

Emerytury w Polsce

Przypominamy, że obecnie wzrost cen w Polsce (inflacja) jest na poziomie 9,2 proc. Ale eksperci już prognozują, że może ona dojść do poziomu 12,2 proc. Takie dane padły nawet podczas oficjalnej konferencji prasowej prezesa Narodowego Banku Polskiego, który to ma za zadanie hamowanie gigantycznej inflacji. Taką moc ma mieć podwyżka stóp procentowych. Jednak póki co, rezultatów tych działań gołym okiem nie widać.

Sonda
Czy rząd powinien wypłacić emerytom 15. świadczenie?

Nie tylko waloryzacja emerytur

Po raz pierwszy 13. emerytury wypłacano w 2019 r. Oprócz emerytów i rencistów, trzynasta emerytura przysługuje również osobom pobierających nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne, a także świadczenia przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom wojny. Dostanie ją każdy niezależnie od dochodu, nie ma znaczenia także, czy jest ona wypłacana z ZUS, KRUS, czy jest to emerytura mundurowa.

Trzynastka trafi do emerytów i rencistów w kwietniu, razem z comiesięcznym świadczeniem, w wysokości minimalnej emerytury czyli 1338,44 zł brutto. Seniorzy otrzymają jeden przekaz lub przelew, który będzie sumą ich comiesięcznego świadczenia i trzynastki. Ale uwaga! Osoby u których prawo do świadczeń było zawieszone na dzień 31 marca danego roku nie skorzystają z trzynastej emerytury.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze