Emeryci

i

Autor: Shutterstock Waloryzacja rent i emerytur

14. emerytura na stałe? Tyle zyskają emeryci na czternastej emeryturze [TABELA]

2022-05-16 19:16

We wtorek rząd zajmie się ustawą o 14. emeryturze. - Spełniamy obietnice i wspieramy polskie rodziny – napisał w ubiegłym tygodniu na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Zgodnie z projektem ustawy, który w środę opublikowano w wykazie prac legislacyjnych rządu, czternaste emerytury zostaną wypłacone z urzędu wraz sierpniową emeryturą lub rentą. Pełną kwotę otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto.

14. emerytura. "Spełniamy obietnice i wspieramy polskie rodziny!"

"Na weekend mam dla wszystkich polskich emerytów świetną wiadomość. Już w przyszłym tygodniu rząd zajmie się ustawą o 14 emeryturze! Spełniamy obietnice i wspieramy polskie rodziny!" - czytamy w ubiegłotygodniowym wpisie premiera Mateusza Morawieckiego na Facebooku. Jak wynika z projektu ustawy, świadczenie w wysokości najniższej emerytury mają otrzymać emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł. W przypadku osób, których wysokość emerytury lub renty przekracza 2,9 tys. zł dodatkowe świadczenie byłoby wypłacone w kwocie najniższej emerytury, ale pomniejszonej o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2,9 tys. zł. Jeżeli kwota czternastej emerytury będzie niższa niż 50 zł, świadczenie nie będzie przyznawane. W projekcie ustawy zaproponowano bowiem, by kwota kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego wynosiła co najmniej 50 zł. 

Czternasta emerytura wypłacona z urzędu

Czternasta emerytura ma przysługiwać osobom, które nie miały zawieszonego prawa do świadczenia podstawowego na dzień 31 lipca 2022 r. oraz wysokość tego świadczenia nie przekracza kwoty 4188,44 zł. Rząd zaproponował, by "czternastka" została wypłacona z urzędu wraz ze świadczeniem przypadającym w sierpniu 2022 r., „z wyjątkiem przewidzianym do wypłaty we wrześniu i październiku 2022 r.”

W 2021 r. – jesienią dodatkowe świadczenie otrzymało ok. 9,1 mln osób, z czego 7,9 mln w pełnej wysokości (równe minimalnej emeryturze). Na jutrzejszym posiedzeniu rządu ma być też rozpatrywany, zgodnie z zapowiedzią rzecznika rządu Piotra Müllera, projekt ustawy dot. wsparcia dla posiadaczy kredytów hipotecznych w złotych.

EKG 2022. Polska 2050 Paweł Borys, Czy Polska zbankrutuje przez wojnę?

14. emerytura krytykowana przez związkowców

Uwagi do rządowej propozycji mają natomiast związkowcy. - Biorąc pod uwagę wysoką inflację, oczekiwaliśmy rozszerzenia kręgu beneficjentów - mówi w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną Elżbieta Ostrowska, przewodnicząca zarządu głównego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Ekspert krytycznie podchodzi m.in. do samych przesłanek przyznawania pomocy, czyli wysokości kryterium dochodowego, które w tym roku ma również wynosić 2,9 tys. zł.  Jak tłumaczy "DGP" Ostrowska oznaczałoby to wypłatę czternastki w pełnej wysokości osobom, których świadczenia podstawowe wynoszą co najmniej 3,1 tys. zł.

Elżbieta Ostrowska zwraca jednocześnie uwagę, że środowisko emerytów i rencistów bardzo liczy również na drugą w tym roku waloryzację świadczeń, która mogłaby zostać przeprowadzona jesienią. - Inflacja już teraz konsumuje tegoroczną podwyżkę, a prognozy są jeszcze gorsze - mówi ekspertka "DGP".

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze