ogródki działkowe

i

Autor: shutterstock Masz działkę? UE uruchamia dotacje dla ogródków działkowych

Masz działkę? UE uruchamia dotacje dla ogródków działkowych

2022-05-15 15:02

Działkowcy dostaną aż 50 mln zł wsparcia z Unii Europejskiej. Pieniądze będą przydzielane w celu rozbudowy infrastruktury Rodzinnych Ogródków Działkowych. Choć data uruchomienia programu nie jest jeszcze znana, wiadomo już na co będzie można otrzymać finansowanie. Rząd chce, aby Rodzinne Ogródki Działkowe zyskały na znaczeniu jako tereny zielone w miastach.

Pieniądze dla działkowców. Dofinansowanie od 10 do 100 tys. zł

Dofinansowanie dla działkowców nie będzie przeznaczone dla osób fizycznych, a dla stowarzyszeń prowadzących Rodzinne Ogródki DziałkoweOrganizacje otrzymają z puli 50 mln od 10 do 100 tys. zł na działania, które ograniczą zanieczyszczenia i negatywny wpływ na środowisko w mieście. Fundusze z programu "Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych" będą dysponowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

- To pierwszy program, który wpisuje się w oczekiwania samych działkowców. To przecież program, który wyniknął bezpośredni z tego, że działkowcy zainterweniowali, że warto byłoby pobudzić taką potrzebę rozbudowy właśnie terenów zielonych, które często w miastach są zielonymi płucami, które są m.in. miejscem do spotkań - mówił minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Pieniądze to nie wszystko - Marian Szołucha

Pieniądze dla działkowców. Na co można je wydać?

Celem projektu jest zwiększenie powierzchni i poprawa kondycji zieleni, zachowanie rozwoju różnorodności w miastach, zatrzymywanie wód opadowych, czy ograniczenie efektu miejskich wysp ciepła. Działkowcy będą mogli zainwestować unijne pieniądze m.in. w zielone ekrany ograniczające hałas i zanieczyszczenia, narzędzia do prac działkowych, zielone dachy, tarasy, czy urządzenia do retencji wody. Termin rozpoczęcia programu nie został jeszcze podany.

- Ta mała infrastruktura będzie służyła temu, aby wszyscy mieli możliwość rekreacji, dobrego, godnego wypoczynku, ale też produkcji żywności na własne potrzeby. Ufam, że będzie to znakomita promocja żywności ekologicznej - powiedział minister rolnictwa Henryk Kowalczyk

Sonda
Masz działkę na Rodzinnych Ogródkach Działkowych?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze