działka, działkowcy, konewka

i

Autor: Monika Półbratek Jednostki samorządu terytorialnego z regionu mogą ubiegać się o dofinansowanie np. na remonty czy zakup nowego sprzętu w Rodzinnych Ogródkach Działkowych na swoim terenie

Działki rod w miastach niebotycznie drogie. Nie uwierzysz, ile trzeba zapłacić w mieście za kawałek ogródka

2022-06-06 12:09

Nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych może kosztować niewielka działka rekreacyjna w większym mieście w Polsce. Natomiast w przypadku nabycia prawa do użytkowania trzeba wydać nawet kilkaset tys. zł. Pomimo wysokich cen chętnych nie brakuje, tworzą się listy kolejkowe - pisze bankier.pl.

Ceny działek ROD w górę. Nawet kilkaset tysięcy złotych za działkę

Jeszcze 3 lata temu działki można było nabyć nawet za kilka tysięcy złotych. Obecnie, w 2022 roku 10 tys. zł to minimalna kwota, którą przyjdzie zapłacić przyszłego działkowiczowi. Jej powierzchnie mają ok. 3 arów i zazwyczaj nie zbyt są zadbane.

Ceny działek w większych miastach np. w Warszawie opiewają w wysokości co najmniej 20 tys. zł. W przypadku terenu z zadbanym domkiem i energią elektryczną zapłacimy już znacznie więcej, bo ok. 50 tys. zł. Wśród ofert na różnych dedykowanych portalach można także znaleźć działki 4 arowe za ponad 100 tys. zł, jednak posiadają one kilkudziesięciometrowy domek z ogrzewaniem, z którego można korzystać przez cały rok.

Jakie są opłaty posiadania ogródka działkowego?

Decydując się na kupno ogródka działkowego, należy pamiętać, że takiego trenu nie można kupić na własność, a jedynie nabyć prawo do jego użytkowania. Ogródki należące do ROD stanowią własność Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub stowarzyszeń ogrodowych. Umowa dotycząca kupna takiej działki polega na przekazaniu prawa dzierżawy do danego terenu. Właścicielowi, do którego należy działka, trzeba zapłacić wpisowe i opłatę inwestycyjną. Koszt wpisowego nie może przekroczyć wartości całego terenu, natomiast opłata inwestycyjna może sięgać nie więcej niż 25 proc. minimalnego wynagrodzenia. W 2022 roku taka opłata inwestycyjna wynosi maksymalnie 552 zł.

EKG 2022: Sebastian Skuza

Kto płaci podatek w związku z umową nabycia działki ROD?

Według przepisów działkowiec ma prawo przeniesienia praw i obowiązków na pełnoletnią osobę, w związku z czym dopuszczalne jest odpłatne zbycie prawa do dzierżawy. Przeniesienie praw następują po podpisaniu umowy na czas nieokreślony, a jej przedmiotem jest przekazanie prawa do działki, korzystanie z jej, jak i pobierania pożytków. Nabywca zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu dot. działki ROD. W przypadku umowy notarialnej należy sporządzić umowę, a następnie złożyć wniosek do zarządu danego ROD-u. Na jego rozpatrzenie trzeba czekać do dwóch miesięcy. W przypadku odmowy trzeba wskazać inną osobę, która następnie musi złożyć oświadczenie dot. gotowości do zapłaty kwoty wskazanej we wcześniejszym wniosku.

Osoba sprzedająca teren działkowy musi zapłacić podatek od osób fizycznych. 

W przypadku własności gruntów np. nasadzeń i innych obiektów znajdujących się na powierzchni działki, sprzedaż dotyczyć będzie majątku terenu, a nie samej nieruchomości lub praw do niej. Działkowiec, który sprzedaje prawa do użytkowania, będzie musiał zapłacić podatek dochodowy, pod warunkiem że kwota w umowie przewyższa koszty związane z wcześniejszą inwestycją w działkę np. budowa altany. Podatek zapłaci również nabywca. Na jego uiszczenie ma 14 dni od momentu sporządzenia umowy, a nie jej akceptacji przez zarząd ROD. Podatek wynosi 2 proc. kwoty, która zawarta jest w umowie. Innym rozwiązaniem jest nabycie działki bezpośrednio od zarządu. W tym wypadku działkowiec uzyskuje prawa do terenu z dniem podpisania umowy. - informuje portal bankier.pl.

Dodatkowo, za korzystanie z terenu działkowego raz w roku należy zapłacić tzw. opłatę ogrodową, a jej wysokość zależy od metrażu.

Sonda
Co dla Ciebie jest najważniejsze przy wyborze działki?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze