Mateusz Morawiecki, Adam Glapiński

i

Autor: Sebastian Wielechowski/SUPER EXPRESS, Artur Hojny/SUPER EXPRESS Już za chwilę decyzja RPP. O ile wzrosną raty kredytów? Mamy wyliczenia [TABELA]

Posiedzenie RPP: O ile wzrosną stopy procentowe? Nie mamy dobrych informacji

2022-06-06 16:07

Stopy procentowe mogą wzrosnąć już w tę środę (8 czerwca). Tego dnia odbędzie się kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na którym zostanie podjęta decyzja o podwyżce stóp procentowych. Może ona w obliczu panującej drożyzny "postawić pod ścianą" wiele polskich rodzin, które spłacają kredyty hipoteczne. Prezes NBP Adam Glapiński twierdzi, że podnoszenie stóp procentowych w dłuższej perspektywie czasu ma przyhamować inflację. Jednak mimo dotychczasowych podwyżek stóp inflacja w czerwcu 2022 nie wyhamowała. O ile wzrosną stopy procentowe na najbliższym posiedzeniu RPP? Oto prognozy ekspertów.

Podwyżka stóp procentowych. Posiedzenie RPP już 8 czerwca 2022. Czy stopy procentowe wzrosną?

Efekt polityki NBP podsumować można następująco: złoty jak był słaby, tak jest, banki nabijają sobie kabzę, a inflacja nie tylko nie zwalnia, ale przyspiesza. W dodatku młode rodziny nie mogą zaspokoić swoich mieszkaniowych potrzeb, bo drastycznie spada ich zdolność kredytowa. Profesor Leszek Balcerowicz w dzisiejszym (6.06) wydaniu Gazety Wyborczej przyznał, że w porównaniu z inflacją mamy nadal niskie stopy, czyli realnie są one ujemne. Rosnąca czy podbita inflacja szkodzi rozwojowi gospodarki i jest bardzo niepopularna w społeczeństwie. Politycy w Polce będą rozliczani z tego, co proponują, by obniżyć inflację, a profesjonalni ekonomiści będą oceniać ich propozycje - ocenił ekonomista.

To o ile mogą wzrosnąć raty kredytów, podczas czerwcowego posiedzenia i co to oznacza dla kredytobiorców zapytaliśmy ekspertów.

- Punktem uwagi dla RPP w najbliższych miesiącach powinna być właśnie inflacja bazowa, która sugeruje, że presja cenowa z wcześniejszych wzrostów cen energii i surowców rozlewa się na coraz szerszy zbiór towarów i usług. W warunkach ekspansywnej polityki fiskalnej Rada będzie zmuszona do znaczących podwyżek stóp procentowych, aby ograniczyć popyt konsumpcyjny i presję na wzrost cen  - przewidują w komentarzu ekonomiści ING Banku Śląskiego.

Pieniądze to nie wszystko - Marian Szołucha

O ile wzrosną stopy procentowe podczas posiedzenia RPP 8 czerwca? Raty kredytów hipotecznych znów w górę? Prognozy ekspertów

Ekonomiści PKO BP w komentarzu do najnowszego odczytu dotyczącego inflacji w Polsce, wskazali, że "RPP może zareagować kolejną, dużą podwyżką stóp", rzędu 75-100 punktów bazowych. Ekonomiści Goldman Sachs, mBanku oraz BNP Paribas również spodziewają się, że Rada podwyższy główną stopę referencyjną o 75 punktów bazowych. Z kolei zdaniem analityków Morgan Stanley Rada Polityki Pieniężnej zwolni tempo zacieśniania polityki monetarnej i w czerwcu zdecyduje się na podwyżkę o 50 punktów bazowych.

Analityk Jarosław Sadowski z Expandera skłania się bardziej ku scenariuszowi podwyżki o 0,75 proc. Jak wylicza ekspert, taka podwyżka stóp NBP oznacza kolejny wzrost rat spłacanych już kredytów. W przypadku kredytu udzielonego na początku października 2021 r. na kwotę 300 tys. zł na 25 lat, decyzja RPP z czerwca podwyższy ratę o ok. 150 zł. Z kolei w porównaniu z początkiem października, czyli w wyniku dziewięciu podwyżek, rata takiego kredytu wzrośnie o 1 169 (z 1 440 zł do 2 609).

Podwyżka stóp procentowych ogranicza zdolność kredytową Polaków

Jego zdaniem ktoś, kto na początku październiku 2021 r. mógł liczyć na 400 000 zł kredytu przy okresie spłaty 25 lat, po czerwcowej podwyżce stóp będzie mógł liczyć na ok. 211 tys. zł. Ponieważ dostępna kwota kredytu spadła niemal o połowę, to i w podobnym stopniu spadła powierzchni mieszkania jaką można kupić. Jeśli ktoś jeszcze na początku października mógł kupić np. 60 m2, to przy takiej samej cenie m2, dostępna powierzchnia mieszkania spadnie do 32 m2.

- Niestety wiele wskazuje na to, że to nie koniec i stopy procentowe dalej będą rosły. Notowania kontraktów terminowych sugerują, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy WIBOR 3M może wzrosnąć do ok. 8%. W takim przypadku rata wspomnianego kredytu wyniosłaby 2 930 zł. Podwyżka stóp procentowych oznacza również problemy dla osób, które dopiero planują zakup nieruchomości z pomocą kredytu hipotecznego. Po raz kolejny pogorszy się bowiem ich dostępność, którą ogranicza nie tylko wysokie oprocentowanie, ale również działającą od kwietnia rekomendacją KNF dotycząca sposobu wyliczania zdolności kredytowej - mówi ekspert Expandera.

Sonda
Czy uważasz, że społeczeństwo skazane jest na życie na kredyt hipoteczny?

Wakacje kredytowe dla kredytobiorców

Rząd zapowiada daleko idącą pomoc w zakupie mieszkań. Zaproponował m.in. wakacje kredytowe. Zgodnie z projektem ustawy w założeniu jedna rata kredytu w kwartale roku 2022 i 2023 zostanie przesunięta do spłaty bez odsetek. Tym samym przez półtora roku (od lipca 2022 do grudnia 2023) kredytobiorcy nie zapłacą 18 rat, a jedynie 10, tym samym 8 miesięcy będzie bez liczone bez raty. 

Listen to "Czy czeka nas przyszłość bez własności?" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze