Do kogo należą pieniądze z Komunii? Eksperci tłumaczą, kto ma do nich prawo

2022-05-16 3:06
Pierwsza Komunia Święta 2022
Autor: SHUTTERSTOCK Pierwsza Komunia Święta 2022

Jednym z najczęściej trafiających się prezentów komunijnych są pieniądze. Są one dużym ułatwieniem dla gości, którzy nie wiedzą, co wręczyć dziecku. Jednak temat komunijnych pieniędzy bywa dość mocno dyskusyjny i zdarza się, że obdarowane osoby po latach zadają pytanie: gdzie są moje pieniądze z komunii? Eksperci wyjaśniają, czy dzieci mają do nich prawo?

Pieniądze jako prezent na komunię. Kto ma do nich prawo?

Pieniądze są zawsze łatwym, ale i bezpiecznym prezentem. Rodzice dziecka, które przystępuje do Komunii, często sami sugerują mu, że gotówka jest lepsza niż tradycyjne prezenty. Wtedy ich podopieczny może zdecydować co chce otrzymać, a zdarza się, że podarunki od gości mogą być nietrafione. W świetle prawa niepełnoletnie dzieci przystępujące do Komunii Świętej nie mają zdolności do czynności prawnych. Zgodnie z art. 14 § 1 kodeksu cywilnego wszelkie czynności prawne dokonywane przez osobę nieposiadającej zdolności do czynności prawnych są nieważne. Zatem dziecko nie może samo sobie kupić np. nowego laptopa z komunijnych pieniędzy tj. zawrzeć umowy na kupno laptopa, ponieważ w świetle prawa taka umowa jest nieważna. Nieco inaczej wygląda sytuacja po ukończeniu 13 roku życia. Wtedy nastolatek może już zawierać umowy.

Pieniądze to nie wszystko - Przemysław Litwiniuk

Czy rodzice mogą dysponować pieniędzmi z komunii?

Kiedy dziecko domaga się od rodziców pieniędzy z Komunii, ci mogą odmówić. Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego to rodzice sprawują władzę nad majątkiem dziecka poniżej 13. roku życia. Nie oznacza to jednak, że mogą nimi dysponować na własne potrzeby. Nie mogą ich też sobie przywłaszczyć. Rodzice sprawujący pieczę nad takim majątkiem mogą natomiast przeznaczyć go na dziecko np. na jego edukację lub kupić mu prezent biorąc pod uwagę potrzeby swojej pociechy.

Sonda
Czy pieniądze są dobrym prezentem na Pierwszą Komunię?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze