inflacja, rachunki

i

Autor: pexels Inflacja w Polsce: kwiecień 2022. Najwyższy wskaźnik od 24 lat

Szczyt inflacji w Polsce. Kiedy skończy się drożyzna? Ekonomista ujawnił datę

2022-05-13 13:42

Nowe dane o inflacji za kwiecień 2022. - Oczekujemy, że piątkowy odczyt inflacji wyniesie 12,3 proc., a więc będzie taki, jak we wstępnym szacunku GUS – powiedział ekonomista banku PKO BP Kamil Pastor. Ekspert niewiele się pomylił, gdyż GUS poinformował, że poziom inflacji za miniony miesiąc to 12,4 proc., czyli 0,1 pkt. proc. więc niż wstępny szacunek GUS. Ekonomista PKO BP zdradził też, kiedy nastąpi szczyt inflacji.

Kiedy szczyt inflacji? Ekonomista z banku PKO BP odpowiada

W piątek (13.05.2022r.) Główny Urząd Statystyczny podał informację o wskaźniku inflacji w kwietniu. Według wstępnego szacunku, dokonanego przez GUS na koniec poprzedniego miesiąca, inflacja w kwietniu wyniosła 12,3 proc. W marcu wskaźnik wyniósł 11 proc.

„Oczekujemy, że piątkowy odczyt inflacji wyniesie 12,3 proc., a więc będzie taki, jak we wstępnym szacunku GUS. Nie widzimy powodów, aby odczyt miał się zmienić” – powiedział PAP ekonomista banku PKO BP Kamil Pastor.

Pieniądze to nie wszystko - Marian Szołucha

Szczyt inflacji w Polsce już w czerwcu?

Dodał, że obecnie głównym czynnikiem napędzającym wzrost inflacji są ceny żywności. „Obecnie, co widać w danych wstępnych, kluczowym czynnikiem dla wzrostu inflacji, są ceny żywności, w drugiej kolejności na wskaźnik wpływają ceny energii, czyli gazu, ogrzewania oraz elektryczności, a trzeci element to wzrost inflacji bazowej” – powiedział Kamil Pastor.

Kiedy nastąpi w Polsce szczyt inflacji? Ekonomista zdradza datę

Według prognoz banku PKO BP, wkrótce inflacja osiągnie swój szczyt w tym roku. „Spodziewamy się, że szczyt inflacji przypadnie na czerwiec lub lipiec, gdy wskaźnik osiągnie poziom ok. 13 proc. Powodem, dla którego oczekujemy, że w kolejnych miesiącach inflacja będzie spadać, są ceny paliw. Chodzi o to, że wkrótce zacznie wygasać efekt wysokiej zeszłorocznej bazy na cenach paliw, który podbija inflację. I nawet jeśli ceny paliw utrzymają się na wysokim, obecnym poziomie lub nieco wzrosną, to ze względu na coraz niższe dynamiki roczne, inflacja będzie się obniżać” – powiedział ekonomista banku PKO BP. 

Sonda
Czy odczułeś/aś ostatni wzrost cen?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze