Krajowy Plan Odbudowy. Rząd dogadał się z Komisją Europejską
Jeszcze niedawno minister Grzegorz Puda w rozmowie z "Superbiznesem" przyznał, że uruchomienie Krajowego Planu Odbudowy jest już bliżej niż dalej. Jak dziś [13.05.2022] potwierdził Piotr Müller zespół stworzony przez przewodniczącą KE Ursulę Von Der Leyen doszedł do porozumienia z zespołem ze strony polskiej w sprawie "kamie milowych" potrzebnych do tego uruchomienia KPO.
Rzecznik rządu informuje, że formalne zatwierdzenie Krajowego Planu Odbudowy to już kwestia "kilku, kilkunastu dni", później rozpocznie się poszczególnych zapisów na poziomie krajowym. Warto przypomnieć, że jeszcze w środę Rzeczniczka KE Veerle Nuyts informował, że KPO zostanie uruchomione tylko jeśli Polska zobowiążę się do reformy systemu dyscyplinarnego, usunięcia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i po przywróceniu do pracy sędziów zwolnionych niezgodnie z prawem.
Polecany artykuł:
Krajowy Plan Odbudowy. Co jego uruchomienie oznacza dla Polski?
Krajowy Plan Odbudowy miał być finansowany z unijnego Funduszy Odbudowy, służącego do ożywienia gospodarki po pandemii COVID-19, a także przygotowaniu krajów członkowskich do transformacji klimatycznej i cyfrowej. Aby otrzymać ok. 76 mld euro do wydania w ciągu pięciu lat, Polska musi poczekać na zatwierdzenie planu wydatków przez KE. Zapytaliśmy ekonomista Marka Zubera, co może oznaczać uruchomienie pieniędzy z KPO dla Polskiej gospodarki.
- Jest to o tyle ważne, bo opowiadane, że sami możemy takie pieniądze pożyczyć [bez udziału UE - dop. red.] było dużym nadużyciem. Nawet jeśli możemy, to ponieślibyśmy wyższe koszty niż UE. To ważne, żeby te pieniądze dostać. Przede wszystkim, światowa gospodarka będzie zwalniać, spowolnienie jest przewidywane w kluczowych ośrodkach tj. USA, Chinach i strefie Euro co dotknie również Polski. Środki z KPO podtrzymają wzrost i co więcej, my je wydamy natychmiast, bo taki jest cel Krajowego Planu Odbudowy - mówił Marek Zuber dla "Superbiznesu".
Krajowy Plan Odbudowy pomoże słabej złotówce?
Kurs złotego w ostatnim czasie notował znaczne spadki, a uruchomienie Krajowego Planu Odbudowy może być panaceum na problemy polskiej waluty. Już sama dzisiejsza informacja, może wywołać poruszenie na rynkach walutowych.
- Spodziewam, się umocnienia kursu złotego i to natychmiast po przekazaniu tej informacji. Prawdopodobieństwo, że w najbliższym czasie wrócimy poniżej pułapu 4,60 zł za euro, jest bardzo wysokie - powiedział Marek Zuber.