Karpacz 2021. Waldemar Buda: Nie czekamy na pieniądze z UE

2021-09-08 13:42

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Waldemar Buda zapowiedział, że niezależnie od środków unijnych, Krajowy Plan Odbudowy (KPO) zostanie wdrożony. W rozmowie z Super Biznesem zapewnił jednak, że pieniądze z Unii Europejskiej zostaną przyznane i to w ciągu kilku tygodni. Podkreślił, że uruchomiono już środki krajowe pocovidowe, które są większe niż część dotacyjna z UE. Minister Buda zapewniał, że już niedługo efekty Krajowego Planu Odbudowy zobaczy praktycznie każdy obywatel.

- Czekamy spokojnie na przepracowanie tego planu przez Komisję [Europejską - dop. red.]. W ciągu kilku tygodni będzie zatwierdzony. Przypomnę, że na ten moment tylko dziesięć krajów otrzymało zaliczki. To nie jest tak, że tylko Polska czeka [...] są kraje, które planów jeszcze w ogóle nie odłożyły - mówił Waldemar Buda. Stwierdził, że dyskusje na temat wyższości prawa europejskiego nad krajowym są niezwiązane z dotacją, a obecnie Polska czeka na zakończenie formalności. Zapewnił również, że pieniądze trafią do polskiego budżetu jeszcze w tym roku.

Waldemar Buda podkreślał, że w ramach KPO zostaną wykorzystane pocovidowe fundusze o kwocie 100 mln zł, co znacznie przekracza wysokość unijnej dotacji. Niemniej rząd jest spokojny w kwestii finansowania z UE. Finanse, które trafią do samorządów będą przeznaczone na rozbudowę komunikacji, w tym kolei, czy instalacji masztów sieci 5G. Przeciętny obywatel ma zobaczyć na własne oczy efekty działania KPO poprzez nowe ścieżki rowerowe, autobusy, czy zmodernizowane szkoły.

Czy Polska dostanie pieniądze z Unii Europejskiej?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze