Być może Komisja Europejska uruchomi pieniądze dla Polski

i

Autor: Pixabay.com Być może Komisja Europejska uruchomi pieniądze dla Polski

Miliardy euro z KPO odblokowane? Minster ujawnia kolejne kroki

2022-05-04 7:34

Chcemy zamknąć spór, który od dłuższego czasu toczy się na linii państwo członkowskie–TSUE–Komisja Europejska To wykracza poza Krajowy Plan Odbudowy – mówi w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" szef resortu rozwoju Waldemar Buda. Pytany, co się dzieje z naszym KPO, minister powiedział, że większość spraw jest uzgodniona z Komisją Europejską, "porozumienie jest blisko, ale w dyskusjach wielokrotnie następował regres, zwroty akcji ze strony KE".

Jak stwierdził minister trudno powiedzieć, czy to będzie za tydzień, dwa czy pięć. "W mojej ocenie 95 proc. spraw mamy już przepracowanych" – podał. Dopytywany, co zostało do przepracowania, Buda poinformował, że kwestie, które dotyczą skarg, procedur uruchomionych przez KE wobec Polski, a które wiążą się z tym, co zostało uzgodnione – kwestią wymiaru sprawiedliwości.

"Chcemy pakietowo załatwić tę sprawę. To wykracza poza KPO, ale chcemy zamknąć spór, który od dłuższego czasu toczy się na linii państwo członkowskie–TSUE–KE" – zaznaczył.

EKG 2022. Polska 2050 Paweł Borys, Czy Polska zbankrutuje przez wojnę?

Reforma wymiaru sprawiedliwości

Dopytywany, czy warunkiem ugody jest wycofanie się KE z procedury naruszeniowej albo wycofanie wniosków z TSUE, minister odparł: "chcemy widzieć sprawy, które są związane z materią KPO, w tym i te procedury".

"Mamy uzgodnienia dotyczące reformy wymiaru sprawiedliwości w części dotyczącej Sądu Najwyższego i odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. I zamierzamy się z tego wywiązać, proces legislacyjny już trwa" – podał.

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze