Najbogatsi emeryci mają w Polsce nawet 26 tys. zł świadczeń

i

Autor: Shutterstock Najbogatsi emeryci mają w Polsce nawet 26 tys. zł świadczeń

26 tys. zł emerytury w Polsce? Tak, to jest możliwe!

2022-05-03 10:55

26 025,97 zł – tyle dostaje mężczyzna we Wrocławiu, który przeszedł na emeryturę w wieku 78 lat, po przepracowaniu 55 lat jako lekarz, 26 867,65 zł – tyle dostaje kobieta w Bydgoszczy, która przeszła na emeryturę w wieku 81 lat i 6 miesięcy. Odprowadzała składki przez 61 lat pracy w bankowości. 15 910,78 zł – tyle dostaje mężczyzna z Chrzanowa, który przeszedł na emeryturę w wieku 73 lat i 3 miesięcy, był dyrektorem. ZUS pokazał dane, jakie dokładnie pieniądze wypłaca seniorom.

Z danych, które pokazał GUS wynika, że na najwyższe świadczenia mogą liczyć przede wszystkim osoby pracujące na  kierowniczych stanowiskach, nauczyciele akademiccy oraz lekarze. Co trzeba zrobić żeby dostać kilkanaście tysięcy złotych świadczenia? Długo pracować i dużo zarabiać.  Dane pokazują, że jednak powinniśmy  harować do śmierci żeby uzbierać godną emeryturę, tylko pozostaje otwarte pytanie: czy na tym powinien polegać ten okres życia?

Czytaj również: Wielkie zmiany w 14. emeryturach! Nowe zasady przyznawania?

Większość emerytów otrzymuje jednak świadczenia do 2500 zł brutto. Przy takiej kwocie zysk z waloryzacji wyniósł 175 zł brutto. Emeryci jednak podkreślają, że po latach pracy, świadczenia powinny być wyższe. Przy tym systemie nie trudno zgadnąć, że ci którzy mają krótszy staż pracy, a przez to okres składkowy, bądź przepracowali większość życia na śmieciowych umowach muszą liczyć się nawet z groszowymi emeryturami. Groszowe świadczenia (czyli poniżej minimalnej emerytury) pobiera ok. 337 tysięcy osób. Najmniejszą emeryturę w Polsce otrzymuje emerytka z Biłgoraja, która odprowadziła składkę za... jeden dzień pracy. ZUS wyliczył jej emeryturę na 2 gr miesięcznie. Kobieta zrezygnowały z pracy zawodowej, by zajmować się  wychowaniem dzieci.

Czytaj również: Podwyżka emerytury! Seniorze, sprawdź sposoby na wyższą emeryturę

EKG 2021: Gertruda Uścińska. Prezes ZUS wprost: Czy będziemy harować do śmierci?

  Praktyka pokazuje, że warto odłożyć moment przejścia na emeryturę nawet o miesiąc, ponieważ przekłada się to na wyższe świadczenie. System zdefiniowanej składki opiera się na zasadzie, że im dłużej pracujemy, tym wyższą emeryturę otrzymamy. Do tego zgodnie z wyliczeniami osoba, która wstrzyma się z przejściem na emeryturę o rok, może zyskać nawet 15 procent – mówi "Faktowi" Paweł Żebrowski rzecznik ZUS.

Sonda
Czy już złożyłeś wniosek o ponowne przeliczenie emerytury?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze