14. emerytura w 2021 roku trafi do portfeli jesienią

i

Autor: Pixabay.com 14. emerytura w 2021 roku trafi do portfeli jesienią

Program Niskie Podatki 2022. Emeryci też zyskają na obniżce PIT!

2022-04-23 7:04

Polski Ład wprowadził wiele zmian dla emerytów, w tym kwotę wolną od podatku, która odciążyła najbiedniejszych emerytów od płacenia podatku dochodowego. Ponadto ci emeryci, którzy stracili wraz z wejściem przepisów otrzymali wyrównanie. To jednak nie koniec udogodnień dla emerytów. W związku ze zmianami podatkowymi w 2022 roku, seniorzy mogą liczyć na ulgi już od 1 lipca.

Zmiany podatkowe dla emerytów

Nowe zmiany podatkowe zapowiedziane na 1 lipca 2022 roku dotyczą w dużej mierze przedsiębiorców i etatowców, ale część zmian dotknie również emerytów. Obniżenie stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. będzie korzystne dla wszystkich emerytów, których roczne dochody nie przekraczają 30 tys. zł. Najubożsi emeryci zmian nie odczują dzięki emeryturom bez podatku.

PIT-0 dla pracujących emerytów, idą zmiany

Po uzgodnieniach ze stroną społeczną rząd zapowiedział "korzystny PIT-0" dla seniorów. Zgodnie z ustaleniami Polskiego Ładu seniorzy, którzy nie przeszli na emeryturę i pozostają aktywni zawodowo, mogą liczyć na zwolnienie podatku dochodowego. Do tej pory z ulgi mogły skorzystać osoby, które na emeryturę nie przeszły, oraz te, które zawiesiły pobieranie świadczenia i wróciły na rynek pracy. W tej kwestii ma nadejść jednak spora zmiana.

Zmiana zakładała, że zwolnienie ma obejmować tylko te osoby, które mimo nabycia uprawnienia do emerytury, nigdy nie pobierały świadczenia emerytalnego. Gazeta podaje, że takich zmian oczekiwał ZUS. Po konsultacjach społecznych ją jednak zmodyfikowano, tak aby seniorzy nie byliby stratni. Również ci, którzy zrezygnowali z pobierania świadczenia emerytalnego będą mogli skorzystać ze PIT-0.

Rząd zapowiedział również, że ulga dla pracujących seniorów będzie obejmować także zasiłki macierzyńskie przyznawane rodzicom i opiekunom na wychowanie. Skorzystają więc z tego rodzice niepełnoletnich dzieci w wieku emerytalnym, czy też seniorzy, którzy pełnią rolę opiekuna prawnego.

Sonda
Jak oceniasz zmiany w podatkach?
Najnowsze