Szokujące wieści dla emerytów

i

Autor: GRAFIKA SE Beata Rozpędska Szokujące wieści dla emerytów

Emeryci będą W SZOKU. Tak TOPNIEJĄ ich emerytury za PIS

2021-03-22 5:12

Wiosna dla emerytów w Polsce to czas pocieszenia. Waloryzacja rent i emerytur, wypłaty trzynastek, a niedługo - być może - zapowiedź emerytur bez podatku. Mimo to drożyzna nie ma hamulców i chociaż seniorzy otrzymują coraz wyższe świadczenia, to ceny na półkach czy rachunki nie maleją. Postanowiliśmy sprawdzić, ile w ciągu ostatnich lat stopniały emerytury polskich seniorów poprzez inflację. Jak się okazuje, to nie mowa o kilku złotych, a konkretnej sumie, która każdemu emerytowi w portfelu by się przydała.

Waloryzacja rent i emerytur trwa, wypłaty trzynastek lada dzień, a do tego emeryci oczekują czternastek oraz nieoficjalnie zapowiedzianej obietnicy emerytur bez podatku. Chociaż jest to widoczne wsparcie dla seniorów, to jednak w porównaniu do rosnących cen nie jest w pełni zaspokoić potrzeb. Inflacja nie zwalnia, a co za tym idzie emeryt nie zapłaci mniej za chleb czy masło, nie będzie miał tańszych rachunków za prąd. Refundowane leki są, ale za większość wypada zapłacić samemu, a kolejki do lekarzy sprawiają, że często emeryci wolą wydać kilkaset złotych i iść na prywatną wizytę niż czekać kilka miesięcy.

Z tego powodu postanowiliśmy sprawdzić, jak rosły wydatki emerytów, od kiedy władzę przejęła Zjednoczona Prawica. Według danych GUS za rok 2016 w gospodarstwach domowych emerytów na jednego seniora wydatki wynosiły 1266 złotych. Połowę wydatków stanowiły te związane z żywnością i mieszkaniem. To zaś usługi, które drożeją najszybciej. Tylko w lutym tego roku ryż zdrożał o 7 proc., pieczywo o 5,8 proc., mleko o 3,6 proc., a wody mineralne czy źródłowe o 7,6 proc.

Jak podrożały wydatki emerytów? Żywność i napoje kosztowały seniora w 2016 roku średnio 338 złotych. Za rzeczy związane z mieszkaniem emeryt płacił 352 złote. 105 złotych kosztowały miesięcznie wydatki na zdrowie, a 106 złotych na rekreację, kulturę, sanatoria. Na pozostałe rzeczy polski emeryt w 2016 roku przeznaczał 365 złotych.

ZOBACZ W GALERII PONIŻEJ ILE ZYSKASZ NA EMERYTURZE BEZ PODATKU

Sonda
Zapowiadane emerytury bez podatku powinny obowiązywać:

Na koniec 2020 roku ceny uległy zmianie. Samo wyżywienie to już był wydatek 387 złotych. Senior musiał też wydać znacznie więcej w związku z opłatami za mieszkanie i jego utrzymanie - średnio 397 złotych. Zdrowie kosztowało emerytów już 120 złotych, a wydatki na przyjemności 118 złotych. Reszta wydatków przeciętnego emeryta w Polsce w grudniu 2020 wyniosła 494 złote. W sumie miesięcznie senior wydał 1398 złotych, czyli o 132 złote więcej, niż po pierwszym roku rządów Zjednoczonej Prawicy.

Czy emerytury bez podatku będą ratunkiem? Seniorzy na pewno nie zawahają się powiedzieć tak. Jednak czy do nich dojdzie, będziemy musieli poczekać na przełożoną konwencję PiS.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze