czternasta emerytura zamiast drugiej waloryzacji

i

Autor: Shutterstock czternasta emerytura zamiast drugiej waloryzacji

Emerytury bez podatku od nowego roku. Sejm zdecydował [TABELA]

2021-09-29 18:47

Sejm debatował dzisiaj nad ustawą z Polskiego Ładu dotyczącą kwoty wolnej od podatku, która obejmie też emerytów. Wprowadzenie w życie projektu oznaczałoby, że najbiedniejsi seniorzy otrzymaliby swoje świadczenia bez potrąceń z podatku dochodowego. Zyski odnotowaliby także emeryci z wyższymi dochodami, gdyż ich potrącenie podatkowe zostałoby zredukowane do granicy nowej kwoty wolnej. Sejm zagłosował za wprowadzeniem ustawy. Przedstawiamy wyliczenia, ile można zyskać na zmianie przepisów, które mogą wejść w życie już od nowego roku.

Emerytura bez podatku. Tyle zyskasz emeryt

W Polskim Ładzie było głośno o projekcie emerytury bez podatku, choć oczywiście była ona związane z podniesieniem kwoty wolnej. Wraz z tą korzystną zmianą dla podatników, w projekcie zawarto kilka innych, dotyczących choćby podniesienie składki zdrowotnej i brak możliwości odliczenia jej od podatku. Nowelizacja podnosi również drugi próg podatkowy, na czym skorzysta część emerytów. Dokładne wyliczenia przedstawiamy w poniższej galerii.

ZOBACZ Ogromna waloryzacja emerytur! Budżet 2022 [TABELKA]

EKG 2021: Gertruda Uścińska. Prezes ZUS wprost: Czy będziemy harować do śmierci?

Jak więc widać z wyliczeń, większość emerytów zyska i to nie małe kwoty na usunięciu podatku. Dla przeciętnego seniora nawet te kilkadziesiąt złotych, czy sto złotych "z hakiem" będzie sporą zmianą. Niestety, będzie również grupa stratna.

Stracą ci emeryci, którzy zarabiają powyżej 4500 zł brutto. Ich świadczenie może zostać pomniejszone o niecałe 40 zł. W przypadku zarabiających 5000 zł brutto, potrącenie może wynieść niespełna 90 zł. Ustawa więc uderzy głównie w tych, którzy mają wysokie świadczenia.

Politycy o zmianach w emeryturach bez podatku

Zdanie w kwestii Polskiego Ładu są podzielone. Rząd jest przekonany, że zmiany są korzystne, opozycja wskazuje jednak na wysokie skomplikowanie ustawy i długofalowe skutki, które mogą doprowadzić do de facto wyższego opodatkowania. 

- Seniorzy drżą o emerytury bez podatku, bo wciąż niepewne jest, czy PiS znajdzie w Sejmie większość dla Polskiego Ładu. Ten program to rewolucja w polskim systemie podatkowym. Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł dla wszystkich Polaków oznacza, że emeryci, którzy pobierają świadczenie nie wyższe niż 2500 zł brutto (ok. 2080 zł na rękę), w ogóle nie zapłacą podatku. A to aż 65 proc. wszystkich emerytów. – 18 mld zł zostanie w kieszeniach podatników - mówił wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych i poseł PiS Henryk Kowalczyk.

Rządowemu pomysłowi sprzeciwił się natomiast przewodniczący PSL, Władysław Kosiniak-KamyszIdee i kierunki były nie najgorsze, a niektóre nawet dobre, jak emerytura bez podatku, od nas zaczerpnięta, ale wykonanie jest fatalne - mówił. Przeciwko była również Izabela-Leszczyna z Koalicji Obywatelskiej - Ci najbiedniejsi, emeryci, renciści, ci, którzy mieli być beneficjentami (…), już wiedzą, że cały zysk zje im drożyzna i nie wystarczy im na rachunki za prąd - ostrzegała posłanka.

Rząd znalazł jednak innego sprzymierzeńca. W rozmowie z Super-Expressem Paweł Kukiz wyraził poparcie dla projektu rządu. Również posłowie z jego klubu, wypowiadali się w Sejmie pozytywnie o ustawie zmieniającej opodatkowanie dochodów.

Emerytura bez podatku to niejedyna korzyści dla emerytów w przyszłym roku

Emerytura bez podatku nie wyklucza jednocześnie świadczenia trzynastej emerytury. Jakiś czas temu Minister Rodziny Marlena Maląg przyznała, że "trzynastka" jest gwarantowana przez ustawę i nie jest w żaden sposób zagrożona. W rządzie ucichł jednak temat "czternastki", która była w tym roku wypłacana.

Sonda
Skorzystasz na emeryturze bez podatku?

W przyszłym roku na emerytów czeka również waloryzacja. Według zapowiedzi rządu, wyniesie 4,89 proc. ale nie można wykluczyć, że wysokość wskaźnika się zmieni. Szczególnie przy szalejącej inflacji i znacznym wzroście wynagrodzeń.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze