Emeryci

i

Autor: SHUTTERSTOCK Emeryci

Waloryzacja emerytur, 13. i 14. emerytura, Senior Plus, Aktywni Plus. Seniorzy dostaną 36 miliardów zł

2021-03-01 13:40

Zainteresowanie rządowymi programami senioralnymi jest duże, szczególnie programem Aktywni Plus – powiedział w poniedziałek wiceminister rodziny Stanisław Szwed. Przypomniał, że w pięć lat na Aktywni Plus i Senior Plus trafi łącznie 500 mln zł. Co więcej, od 1 marca emeryci i renciści otrzymają waloryzację emerytur i rent, następnie 13. i 14. emeryturę. Wiceminister powiedział, że w br. emeryci i renciści otrzymają 36 miliardów zł.

Wiceminister Szwed podkreśli, że w przypadku Senior Plus nabór wniosków już trwa. Można je składać do 24 marca. Nabór do programu Aktywni Plus ruszy 4 marca i potrwa do 26 marca. "Zainteresowanie tymi programami jest duże, szczególnie programem Aktywni Plus. Organizacje pozarządowe bardzo dobrze działają" – powiedział.

"Senior Plus jest programem skierowanym do samorządów. Zachęcamy je, by tworzyły dzienne kluby lub domy dla najstarszych mieszkańców. W jego ramach są także fundusze, które można przeznaczyć na funkcjonowanie placówek. Łącznie w najbliższych pięciu latach na ten program przeznaczonych zostanie 300 mln zł. Senior Plus ułatwia aktywizację osób starszych i pomaga im funkcjonować choćby w trudnym okresie pandemii" – powiedział wiceminister Stanisław Szwed.

Zaznaczył, że program Aktywni Plus skierowany jest do organizacji pozarządowych, które wspierają osoby starsze. "Na ten program w najbliższych pięciu latach trafi 200 mln zł" – poinformował.

ZOBACZ: Więcej pieniędzy na 500 plus. Wiemy, ile będzie kosztowała waloryzacja świadczenia

Wiceminister Stanisław Szwed przypomniał zarazem, że od 1 marca emeryci i renciści otrzymają waloryzację emerytur i rent.

"Wskaźnik tegorocznej waloryzacji to 104,24 proc. Jest jednym z wyższych w ostatnich latach. Dodam, że najniższa emerytura została podniesiona do kwoty 1250,88 zł. W ostatnich czterech latach najniższa emerytura wzrosła o ponad 40 proc. Na waloryzację tegoroczną przeznaczymy ponad 10,6 mln zł. Obejmie ona ponad 9,6 mln ubezpieczonych zarówno w ZUS, jak i emerytury mundurowe oraz rolnicze" – powiedział.

Stanisław Szwed przypomniał, że została już przyjęta ustawa, która wprowadza trzynastą emeryturę. Jej wypłata nastąpi 1 kwietnia. Dodał, że w br. wypłacona zostanie także czternasta emerytura.

"To nowe rozwiązanie, które przyjął parlament. Czekamy na podpis prezydenta. To tzw. czternasta emerytura, która będzie wypłacana w listopadzie br. To jednorazowe świadczenie dla prawie wszystkich emerytów i rencistów. Wprowadzona została tu kwota graniczna. Jeśli emerytura lub renta nie przekroczy 2,9 tys., wówczas otrzyma pełną kwotę czternastej emerytury. W przypadku przekroczenia zastosowany zostanie mechanizm złotówka za złotówkę. Czternastki nie otrzymają emeryci otrzymujący powyżej 4,2 tys. W sumie pieniądze otrzyma 9,1 mln emerytów i rencistów. Nie skorzysta z niej ok. 500 tys. osób" – dodał.

Wiceminister powiedział, że w br. emeryci i renciści otrzymają 36 mld zł.

"Odnosząc się do roku 2015, gdy przejmowaliśmy rządy, na wsparcie dla emerytów i rencistów była wówczas kwota 3,6 mld zł. Zatem nastąpił dziesięciokrotny wzrost środków na świadczenia emerytalno-rentowe. To realne wsparcie" – powiedział Szwed.

SPRAWDŹ: Pieniądze, presja, życie zawodowe. Czy łatwo wychowywać dziecko w Polsce? Szokujące dane

Sonda
Czy uważasz, że waloryzacja rent i emerytur 2021 jest wystarczająca?
Najnowsze