pieniądze

i

Autor: Pixabay/jarmoluk Kujawsko-pomorskie: 43-latka uwierzyła, że pomaga policji! Straciła 77 tys. zł

Polski Nowy Ład do zmiany. Składka zdrowotna dużo niższa niż zapowiadano

2021-08-26 14:20

"Wygląda na to, że rząd wycofa się ze swojego pomysłu zmian związanych ze składką zdrowotną" - podaje "Rzeczpospolita". "Od nowego roku zamiast 9 proc. miałaby ona wynosić 3 proc." - dodaje dziennik. Doniesienia potwierdził w radiowej Jedynce minister finansów Tadeusz Kościński. Według "Rz" rząd przestraszył się negatywnego odbioru Polskiego Ładu. Dziennik przypomina, że sprzeciw przede wszystkim budzi pomysł objęcia większej niż do tej pory grupy podatników obowiązkiem zapłaty 9-procentowej składki na ubezpieczenie zdrowotne wraz z brakiem możliwości odliczenia go od podatku.

- Ministerstwo Finansów rozważa wprowadzenie w przyszłym roku 3-procentowej składki dla przedsiębiorców, a następnie jej stopniowe podnoszenie do poziomu 9 proc. w kolejnych latach - powiedział w radiu TOK FM Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów. Jego słowa cytuje "Rz".

O te słowa zapytany został w Programie Pierwszym Polskiego Radia minister finansów Tadeusz Kościński. Czy rzeczywiście przedsiębiorcy zapłacą 3-procentową składkę zdrowotną, która będzie rosła stopniowo?

- Jest prawdą, że rozmawiamy, jesteśmy w zaawansowanych rozmowach. Ten kierunek, który wskazuje pan, jest właściwy i będziemy podwyższać składkę dla przedsiębiorców stopniowo - potwierdził szef MF w "Sygnałach Dnia". - Myślę, że znajdziemy jakieś odpowiednie rozwiązanie - dodał.

Debata e-Polska. Rewolucja Cyfrowa III edycja. Sprzedaż bezpośrednia

Zastrzegł jednocześnie, że nikt nie mówi o obniżeniu składki zdrowotnej dla wszystkich. - Składka jest cały czas 9-procentowa, tego nie zmieniamy. My negocjujemy wyłącznie stawki dla ryczałtowców - przyznał Tadeusz Kościński. - Kierunek jest taki, że będziemy stopniowo podwyższać stawkę - przypomniał.

Sonda
Czy najbogatsi powinni płacić wyższy podatek?

Szef resortu finansów zapewnił, że cały czas trwają rozmowy z partnerami społecznymi dotyczące składki zdrowotnej. Stwierdził też, że rząd "chce zrozumieć drugą stronę". Tadeusz Kościński usłyszał też pytanie, czy są to trudne rozmowy.

- To są bardzo spokojne i merytoryczne rozmowy - zapewnił szef MF w PR1. - Cel jest taki, żeby wszyscy płacili po równo - dodał i podkreślił, że celem władzy jest stworzenie "sprawiedliwości społecznej".

Nieruchomości staną się bezwartościowe? Demografia jest bezlitosna

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Tekst sponsorowany