Złożone zostało już ponad 2 mln deklaracji za ubiegły rok

i

Autor: SHUTTERSTOCK Złożone zostało już ponad 2 mln deklaracji za ubiegły rok

PIT 2022 - nie rozliczyłeś się jeszcze? Śpiesz się! Kary za spóźnienie

2022-04-18 12:01

Na rozliczenie podatku PIT wciąż mamy czas, należy jednak pamiętać, by złożyć zeznanie w odpowiednim terminie. Jeśli tego nie zrobimy, możemy spodziewać się kary. Zgodnie z prawem, deklarację PIT należy złożyć w określonym terminie. Do kiedy zatem można rozliczyć PIT i co grozi za brak rozliczenia PIT?

PIT to podatek dochodowy od osób fizycznych. Oznacza to, że musimy rozliczyć się z urzędem skarbowym z naszych rocznych przychodów. Każdy pracodawca ma obowiązek do końca lutego przekazać pracownikom PIT-11 - dotyczy to osób zatrudnionych zarówno w ramach umowy o pracę,umowy zlecenie oraz umowy o dzieło.

Zgodnie z prawem, deklarację PIT należy złożyć w określonym terminie. Ustawowa data, której nie należy przekroczyć to 30 kwietnia, jednak w związku z tym, że w 2022 roku 30 kwietnia wypada w sobotę, termin jest przedłużony do następnego dnia roboczego. Oznacza to, że ostateczna data, w której możemy złożyć rozliczenie podatkowe PIT za 2021 rok to 2 maja.

Jak płacić mniejsze rachunki dzięki inwestowaniu w ekologię

Jaka kara za spóźnienie?

Jeśli nie złożymy zeznania podatkowego PIT za 2021 rok do 2 maja, musimy liczyć się z konsekwencjami. Rozliczenie złożone z opóźnieniem będzie ważne, urząd skarbowy nie może odmówić jego przyjęcia. Grozi nam jednak kara grzywny za wykroczenie, albo przestępstwo skarbowe.

W przypadku kwota podatku do zapłacenia nie przekroczy 5-krotnego najniższego wynagrodzenia za pracę, o wysokości kary zadecyduje urząd skarbowy. Jeśli niezapłacona kwota będzie wyższa, o wysokości grzywny zadecyduje sąd.

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze