Złożone zostało już ponad 2 mln deklaracji za ubiegły rok

i

Autor: SHUTTERSTOCK Złożone zostało już ponad 2 mln deklaracji za ubiegły rok

PIT 2022 - nie rozliczyłeś się jeszcze? Śpiesz się! Kary za spóźnienie

2022-04-18 12:01

Na rozliczenie podatku PIT wciąż mamy czas, należy jednak pamiętać, by złożyć zeznanie w odpowiednim terminie. Jeśli tego nie zrobimy, możemy spodziewać się kary. Zgodnie z prawem, deklarację PIT należy złożyć w określonym terminie. Do kiedy zatem można rozliczyć PIT i co grozi za brak rozliczenia PIT?

PIT to podatek dochodowy od osób fizycznych. Oznacza to, że musimy rozliczyć się z urzędem skarbowym z naszych rocznych przychodów. Każdy pracodawca ma obowiązek do końca lutego przekazać pracownikom PIT-11 - dotyczy to osób zatrudnionych zarówno w ramach umowy o pracę,umowy zlecenie oraz umowy o dzieło.

Zgodnie z prawem, deklarację PIT należy złożyć w określonym terminie. Ustawowa data, której nie należy przekroczyć to 30 kwietnia, jednak w związku z tym, że w 2022 roku 30 kwietnia wypada w sobotę, termin jest przedłużony do następnego dnia roboczego. Oznacza to, że ostateczna data, w której możemy złożyć rozliczenie podatkowe PIT za 2021 rok to 2 maja.

Jak płacić mniejsze rachunki dzięki inwestowaniu w ekologię

Jaka kara za spóźnienie?

Jeśli nie złożymy zeznania podatkowego PIT za 2021 rok do 2 maja, musimy liczyć się z konsekwencjami. Rozliczenie złożone z opóźnieniem będzie ważne, urząd skarbowy nie może odmówić jego przyjęcia. Grozi nam jednak kara grzywny za wykroczenie, albo przestępstwo skarbowe.

W przypadku kwota podatku do zapłacenia nie przekroczy 5-krotnego najniższego wynagrodzenia za pracę, o wysokości kary zadecyduje urząd skarbowy. Jeśli niezapłacona kwota będzie wyższa, o wysokości grzywny zadecyduje sąd.

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?
Najnowsze