czternastka

i

Autor: SHUTTERSTOCK Nowe progi dochodowe i likwidacja podatku w 14. emeryturze?

Wielkie zmiany w 14. emeryturach! Nowe zasady przyznawania?

2022-04-25 12:22

Czternaste emerytury mają być przyznane na innych zasadach niż przed rokiem. Rząd przymierza się do podniesienia progu dochodowego, a także do tego, by zwolnić "14" z podatku – donosi Fakt. Jak pisze w poniedziałkowym wydaniu, rząd pierwotnie planował, iż "czternastki" będą tylko jednorazowe. Zmienił jednak zdanie i ogłosił, że w 2022 r. portfele seniorów "zostaną zasilone taką jedną dodatkową wypłatą".

Zmiany w 14. emeryturze?

Gazeta wskazuje, że filary planu mają być takie same jak w zeszłym roku: maksymalna "14" wyniesie tyle co minimalna emerytura - 1338,44 zł brutto. Będzie też obowiązywać próg dochodowy, po przekroczeniu którego świadczenie będzie zmniejszane na zasadzie "złotówka za złotówkę". "Fakt" podaje, że program ma zostać jednak zmodyfikowany. Z ustaleń gazety wynika, że rząd rozważa podniesie progu dochodowego. "W 2021 r. emeryci i renciści mający do 2900 zł brutto dostawali czternastkę w maksymalnej kwocie, potem była zmniejszana. Teraz próg ma wynieść 3000 zł. To sprawi, że prawo do tzw. czternastki będą mieć seniorzy, których emerytura lub renta nie przekroczy 4338,44 zł brutto" - wyjaśnia.

Sławomir Dudek – Pieniądze to nie wszystko. Inflacja

Dodatkowe świadczenia

"Fakt" ustalił także, że rozważane jest również zwolnienie czternastek z podatku. Podaje, że "czternastka" bez podatku w maksymalnej kwocie wyniesie 1217,98 zł na rękę. Wypłaty zaplanowano - zdaniem gazety - na październiki listopad.

W poniedziałek natomiast dodatkowe świadczenie, czyli tzw. trzynasta emerytura, trafi do kolejnych 1,8 mln osób. Kwota wypłat to około 2,4 mld zł – przekazała PAP szefowa MRiPS Marlena Maląg. Tym samym od początku kwietnia do emerytów i rencistów trafi już blisko 11,3 mld zł - dodała.

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze