Mateusz Morawiecki w mocnych słowach zaapelował do prezesów banków

i

Autor: ART SERVICE Oświadczenie majątkowe Mateusza Morawieckiego za 2021 rok przyniosło duże zmiany

Tak Morawiecki chce chronić pieniądze Polaków przed inflacją. Czym są jednoroczne obligacje Skarbu Państwa?

2022-05-12 19:56

W trakcie środowego wystąpienia otwierającego obrady kongresu Impact'22 premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie nowego typu jednorocznych obligacji, związanych ze stopami procentowymi banku centralnego. - Nowe obligacje to odpowiedź dla wszystkich, którzy obawiają się o swoje oszczędności w sytuacji sporej inflacji – ocenił w rozmowie z PAP Waldemar Buda minister rozwoju i technologii. Zdaniem ministra Budy jednoroczne obligacje będą rewolucyjną ofertą dla klientów indywidualnych.

W środę premier Mateusz Morawiecki w trakcie kongresu Impact'22 w Poznaniu mówił, że rząd wdraża nowe typy obligacji chroniące Polaków przed inflacją. Dodał, że chodzi o obligacje jednoroczne z oprocentowaniem na poziomie stopy referencyjnej NBP. - Zapowiedź obligacji jednorocznych na poziomie oprocentowania 5,25 proc. to jest informacja dnia. To oferta przewyższająca dzisiejsze oprocentowanie lokat dwu, trzykrotnie – podkreślił w rozmowie z PAP Waldemar Buda.

Minister rozwoju dodał, że planowane obligacje trudno porównać do oferty obecnych lokat czy depozytów bankowych. - Mówimy o skali rocznej ponad 5 proc., czyli według stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego. To bardzo dobra oferta dla chcących oszczędzać, tych, którzy jeszcze nie mają depozytów, a którzy mają gotówkę i martwią się o jej siłę nabywczą związaną właśnie z inflacją – ocenił Waldemar Buda.

EKG 2022. Grzegorz Puda. Kiedy dostaniemy pieniądze z Unii na Krajowy Program Odbudowy?

Apel do banków

Podczas swojego wystąpienia szef rządu zaapelował do prezesów banków, w których "1 bln 250 mld zł depozytów bieżących jest oprocentowane na poziomie 0,1 - 1 proc.". "Koledzy, przebudźcie się; to niezdrowy model gospodarczy, kiedy bardzo dobrze dokapitalizowany sektor finansowy jest beneficjentem tej inflacji".

We wtorek premier Mateusz Morawiecki i minister finansów Magdalena Rzeczkowska zaprezentowali założenia programu wsparcia kredytobiorców i poinformowali o skierowaniu projektu przepisów w tej sprawie do konsultacji. Program składa się z trzech filarów: wakacji kredytowych, większego budżetu Funduszu Wsparcia Kredytobiorców i nowego wskaźnika oprocentowania kredytów w miejsce dotychczasowego WIBOR.

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze