Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa na Impact'22

i

Autor: Paweł Jaskółka / Super Express Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa na Impact'22

Impact'22. Cieszyński: Polacy będą lepiej zabezpieczeni w sieci

2022-05-12 14:05

Janusz Cieszyński pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa w rozmowie z Super Biznesem, podczas kongresu gospodarczego Impact'22 w Poznaniu, zapowiedział m.in. przyspieszenie rozwoju e-usług oraz wprowadzenie prawa, które lepiej będzie zabezpieczać internautów przed próbami wyłudzeń pieniędzy, haseł czy danych osobowych.

Będzie nowy bat na hakerów!

Raport CERT Polska z 2021  pokazuje, że pfishing  – metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji - to największe obecnie zagrożenie w sieci. To najpopularniejszy rodzaj ataku.

- Jeszcze przed połową tego roku zaprezentujemy pakiet rozwiązań, które będą miały na celu wprowadzenie odpowiednich zabezpieczeń dla internautów, które skutecznie uniemożliwią wyłudzanie w sieci: pieniędzy, haseł czy danych osobowych - zapowiedział pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Pytany o to jak rząd walczy z dezinformacją, Cieszyński przyznał, że przede wszystkim przez profil weryfikacyjny NASK, który pokazuje prawdziwe intencje dezinformatorów np: "na to nie ma dowodów", "to jest manipulacja", "fakty są takie", to jedyny sposób żeby walczyć z fake newsami - przyznał rządowy pełnomocnik.

Jak dodał,   premier Mateusz Morawiecki razem z szefami rządów państw bałtyckich apelował wielokrotnie do szefów Twittera i Facebooka niestety jak się okazało ważniejsze jest tam zarabianie pieniędzy.

Na koniec rozmowy Cieszyński zapowiedział szybszy, dalszy rozwój e-usług. Jak przyznał 20 mln Polaków chce korzystać z takich aplikacji.

Impact 22 - Janusz Cieszyński

Chcemy odejść od zasady, że dopiero fizyczne wydanie dokumentu uprawnia nas do jakiś czynności np. jazdy samochodem. W momencie kiedy pojawi się w systemie informacja o zdanym egzaminie już będzie można jeździć samochodem, a "plastik" będzie do odebrania później. Jednocześnie zapewniam, że nie chcemy odchodzić od tych tradycyjnych dokumentów, które są niezbędne za granicą, czy dla starszych osób, ale jest mnóstwo osób - szacuje że ok. 20 mln Polaków- którzy byliby otwarci korzystać z e-usług - mówił pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Sonda
Czy cyberbezpieczeństwo jest warte wyższych rachunków za internet?

Kongres Impact’22 to jedno z najbardziej prestiżowych i znaczących wydarzeń organizowanych w naszej części Europy. Przez dwa dni w stolicy Wielkopolski, tysiące przedsiębiorców, naukowców i przedstawicieli administracji publicznej dyskutuje na temat możliwości maksymalnego wykorzystania szans, jakie polskiej i europejskiej gospodarce stwarza technologiczna rewolucja.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze