Adam Glapiński

i

Autor: Piotr Molęcki/East News Adam Glapiński

Nie było niespodzianki! Sejm przegłosował kandydaturę Adama Glapińskiego na szefa NBP

Sejm powołał Adama Glapińskiego na prezesa Narodowego Banku Polskiego na drugą kadencję. Wniosek o powołanie w styczniu złożył prezydent. W kwietniu Komisja Finansów Publicznych głosami polityków obozu rządzącego pozytywnie zaopiniowała ten wniosek. Za wyborem Glapińskiego był klub PiS i Paweł Kukiz, który nie wprowadził wśród członków koła dyscypliny. Przeciw głosowała cała opozycja tzn.: KO, Lewica, PSL oraz Konfederacja. Szef banku centralnego jest powoływany przez Sejm na wniosek prezydenta RP na 6 lat. Powołanie prezesa NBP następuje bezwzględną większością głosów. Za głosowało 234 posłów, przeciw było 223. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Druga kadencja Glapińskiego w NBP. Sejm głosuje

Przypomnijmy, że 10 czerwca 2016 r. Adam Glapiński został powołany przez Sejm RP na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Urząd objął 21 czerwca 2016 r. po zaprzysiężeniu przez Sejm RP. Prof. Glapiński to faworyt prezydenta Dudy w fotelu prezesa NBP.

W listopadzie 2021 r. prof. Adam Glapiński jako prezes NBP otrzymał specjalną Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP za "utrzymanie stabilności systemu bankowego w trakcie pandemii". Jednocześnie część uczestników rynku, ekonomistów krytykuje Glapińskiego za opóźnioną reakcję na rosnącą inflację, i zbyt opieszałe działania.

Burzliwy początek

Debata w Sejmie rozpoczęła się kłótnią. Borys Budka domagał się przerwy. - Nie dość, że stworzyliście Państwo kolesi to jeszcze Państwo banksterów - powiedział Budka. Wtórowała mu Joanna Senyszyn. - Glapa to klapa - nawoływała z mównicy sejmowej. Poseł Lewicy Maciej Gdula rozpoczął od złożenia wniosku o zamknięcie obrad. Dariusz Rosati z Koalicji Obywatelskiej stwierdził, że inflacja jest "nieuchronnym skutkiem błędnych decyzji, ale także arogancji i zadufania prezesa NBP".

- Lekceważąc ostrzeżenia ekonomistów realizował politykę pieniężną podporządkowaną nie Konstytucji, ale interesom partii rządzącej - powiedział Rosati. Tomasz Trela z Lewicy nazwał Glapińskiego „oszukańcem”. – Adam Glapiński jest największym szkodnikiem polskiej złotówki – powiedział Trela. Łukasz Schreiber z Prawa i Sprawiedliwości odpowiedział posłom opozycji, że nie potrafią "w tak trudnym momencie wznieść się ponad minimum sporu politycznego".

Pieniądze to nie wszystko - Marian Szołucha

Kim jest Adam Glapiński?

Jak wynika z biogramu zamieszczonego na stronach NBP Adam Glapiński ukończył w 1972 r. Szkołę Główną Planowania i Statystyki w Warszawie (obecnie SGH) i od 1974 r. związany jest zawodowo z tą uczelnią jako wykładowca. Jest profesorem nauk ekonomicznych i kierownikiem Zakładu Ekonomii Politycznej i Historii Myśli Ekonomicznej w Kolegium Zarządzania i Finansów SGH.

W latach 2003-2007 był profesorem w Wyższej Szkole Ekonomii i Prawa im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach. Wcześniej wykładał m.in.: w Polskiej Akademii Nauk (1978–1983), Inter-University Centre of Postgraduate Studies w Dubrowniku (1986–1989), University of Colorado at Boulder (1993–1998), United States Business and Industrial Council na University of Missouri i University of Kansas (1996) oraz Institut Superieur de Gestion (1994–2005).

Sonda
Jak oceniasz działalność Adama Glapińskiego?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze