Drastyczne załamanie na rynku Bitcoina

i

Autor: freeimages.com/Leszek Soltys Drastyczne załamanie na rynku Bitcoina

Drastyczne załamanie na rynku Bitcoina. Panika na rynku kryptowalut [ANALIZA]

2022-05-12 16:06

Załamanie na rynku kryptowalut. Bitcoin w przeciągu 24 godzin stracił 13 proc. Ethernetu pozbył się 23 proc. swojej wartości. Cardano potaniało o 1/3, a Terra-Luna straciła ponad 95 proc. swojej wartości. Niemal wszyscy inwestorzy detaliczni, którzy nie posiadają długoterminowego horyzontu inwestycyjnego uciekają z rynku. w ostatnich kilkudziesięciu godzinach, kiedy to z rynku wyparowało ponad 200 mld dolarów kapitalizacji. A może być jeszcze więcej!

Inwestorzy tracą pieniądze na kryptowalutach

Rynek kryptowalut miał stanowić nie tyle alternatywę w stosunku do konwencjonalnych fiducjarnych walut, co ich następstwo. Uczestnicy rynku krypto wskazywali, że jest to kwestia czasu, kiedy załamie się obecny system finansowy i zostanie nam silny i niezależny rynek kryptowalut. Ten jednak opiera się na zaufaniu. Jeśli mamy załamanie tego zaufania, obserwujemy takie sceny jak w ostatnich kilkudziesięciu godzinach, kiedy to z rynku wyparowało ponad 200 mld dolarów kapitalizacji. A może być jeszcze więcej!

Bitcoin na najniższym poziomie od 16 miesięcy!

Krach Bitcoina. Wartość Bitcoina w przeciągu 24 godzin spadła o 13 proc. Ethernetu pozbył się 23 proc. swojej wartości. Cardano potaniało o 1/3, a Terra-Luna straciła ponad 95 proc. swojej wartości. Niemal wszyscy inwestorzy detaliczni, którzy nie posiadają długoterminowego horyzontu inwestycyjnego uciekają z rynku. Kilka tygodnie wcześniej z rynku zaczęły wychodzić instytucje, a w ostatnich dniach zwiększyli swoją ekspozycję do grania przeciwko temu rynkowi. Brak zaufania do rynku jest widoczny po tym, że tzw. „stable coiny”, które mają odzwierciedlać amerykańskiego dolara, odrywają się od niego.

Pieniądze to nie wszystko - Przemysław Litwiniuk

Dlaczego spadają kursy kryptowalut?

Terra UST spadła nawet do 30 centów, a Tether – jeden z najbardziej znanych stabilnych coinów spadł w okolice 0,95 USD, czyli historycznego minimum. Jeśli w tym wypadku załamie się zaufanie, to trudno widzieć jakiekolwiek chęci kupowania kryptowalut, które w zasadzie nie mają żadnego konkretnego celu istnienia.

Czytaj także: Kurs walut 12.05.2022. Kolejny dzień strat złotego

Bitcoin osunął się poniżej 30 tysięcy dolarów i rosnące ryzyko wprowadzenia regulacji powoduje niechęć inwestorów do tego rynku. Warto zauważyć, że głównym trzonem rynku kryptowalut są inwestorzy detaliczni. Bez ich chęci i zaufania, które w tym momencie zostało mocno podważone, trudno oczekiwać rychłego odbicia. Inaczej jest w przypadku rynku akcyjnego, gdzie jednak główną część rynku stanowią instytucje.

Jeśli warunki sprzyjają, na rynek akcyjny po wyprzedaży szybko powracają nowi oraz starzy gracze. To jednak nie będzie miało miejsca na rynku kryptowalut. Istnieje jednak nadzieja dla tego rynku. Jeśli Wall Street zacznie odbijać, kapitał spekulacyjny powróci do rynku akcji i część na rynek kryptowalut. Do tego trzeba będzie jednak pewności, takiej jak np. utrzymanie wartości „walut stabilnych”.

AUTOR: Michał Stajniak starszy analityk Rynków Finansowych XTB

Sonda
Czy zainwestowałbyś w kryptowaluty?
Najnowsze