Majorka

i

Autor: SHUTTERSTOCK Rekordowe emerytury. Gdzie seniorzy dostają najwyższe świadczenia?

Rekordowe emerytury. Gdzie seniorzy dostają najwyższe świadczenia?

2022-04-22 13:08

Emerytura w Polsce nie należy do najwyższych na świecie, co zresztą wiele Polaków doskonale wie. Dopiero w zestawieniach i rankingach możemy zauważyć, jak daleko za najbogatszymi krajami znajduje się Polska. W rankingu przoduje Norwegia, a na samym końcu sklasyfikowaną znajdującą się w stanie wojny Ukrainę. Polska znalazła się w górnej części rankingu, choć do czołówki jej daleko.

Najwyższe emerytury na świecie. Jak na ich tle wypada Polska?

Analitycy Picodi.com sprawdzili emerytury w 44 krajach świata, biorąc pod uwaga jedynie regularne, państwowe świadczenia systemu emerytalnego (pierwszy filar). Ze względu na różne przepisy dotyczące opodatkowania emerytury, pod uwagę wzięto jedynie kwoty netto (czyli na rękę), jakie otrzymują emeryci. Wszystkie kwoty dla ułatwienia porównań podano w euro. Pierwsze miejsce zajęła Norwegia z przeciętną emeryturą wysokości 1797 euro (ok. 8320 zł). Druga była Szwajcaria z 1704 euro (ok. 7890 zł), a trzecie USA z 1482 euro (ok. 6860 zł). Warto jednak zaznaczyć, że ranking nie przelicza siły nabywczej i ze względu na różnicę w cenach produktów, emeryt dostający większą kwotę, wcale niem musi być bogatszy.

Polska znalazła się w pierwszej połowie rankingu, ale wystarczyło naprawdę niewiele, żeby była w dolnej. Więcej niż w Polsce dostają przeciętnie emeryci na Słowacji - 513 euro (ok. 2400 zł), czy Estonii - 542 euro (ok. 2510 zł). Średnia Polska emerytura wynosi natomiast 499 euro (ok. 2310 zł). Większość rankingu i emerytury w poszczególnych krajach przedstawimy w poniższej galerii.

Emeryci są WŚCIEKLI. 15. emerytura? Niech sobie DU** wsadzą!! | KOMENTERY

Kraje z najniższą emeryturą

Co ciekawe, Chiny - kraj, który jest jedną z najpotężniejszych gospodarek odznacza się emeryturą niższą niż Polska, bo na poziomie 407 euro (ok. 1890 zł). Nisko w rankingu, bo na 39 miejscu znalazła się prowadząca wojnę Rosja z średnią emeryturą wysokości 174 euro (ok. 800 zł). Na ostatnim, 44. miejscu znalazła się z Ukraina z przeciętnym uposażeniem emeryta wysokości 110 euro (ok. 500 zł).

Sonda
Ile powinna wynosić GODNA emerytura?
Najnowsze