Ukraina

i

Autor: EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

Jak pomóc Ukrainie? Tym organizacjom możesz zaufać

2022-02-26 18:49

Niemal 1,4 miliona mieszkańców Ukrainy zmuszono do ucieczki z domu. W niektórych miejscowościach ostrzały trwają codziennie. Setki tysięcy uchodźców potrzebują pomocy humanitarnej. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Jak pomóc Ukraińcom podczas wojny?

Wewnątrz Ukrainy od ośmiu lat dochodzi do ruchów migracyjnych. Obecnie około 1,4 mln osób musiało opuścić swój dom z powodu konfliktu. Jeśli dojdzie do zaostrzenia sytuacji, takich osób przybędzie – powiedziała Helena Krajewska z Polskiej Akcji Humanitarnej.

Krajewska w rozmowie z PAP podkreśliła, że konflikt na Ukrainie "często postrzegamy jako zamrożony, nie wiedząc, że w zasadzie codziennie dochodzi tam do ostrzałów, wypadków przez pozostawione miny i niewypały". Od 2014 roku wewnątrz kraju dochodzi do ruchów migracyjnych wewnątrz kraju. Około 1,4 mln osób to osoby wewnętrznie przemieszczone i zmuszone do ucieczki ze swojego domu. Ok. 300 tys. z nich potrzebuje pomocy humanitarnej. - Jeśli dojdzie do zaostrzenia konfliktu, to takich osób przybędzie, bo w strefie objętej wojną mieszka już teraz ponad 5 mln ludzi. Wielu z nich może zostać zmuszonych do bardzo trudnej decyzji: czy wyjechać ze swojej ojczyzny, czy stworzyć nowy dom w innej części kraju – powiedziała.

Polska Akcja Humanitarna działa od ponad 29 lat, pomagając osobom w sytuacji kryzysów humanitarnych, wywołanych konfliktami zbrojnymi lub katastrofami naturalnymi. Przez ten czas pomoc dotarła do 13 mln osób w blisko 50 krajach. Obecnie organizacja pomaga poprzez stałe misje w Sudanie Południowym, Somalii, wschodniej Ukrainie, Iraku, Jemenie oraz prowadzi programy w Kenii i Libanie. PAH działa też na granicy polsko-białoruskiej i ośrodkach dla cudzoziemców oraz w polskich szkołach i świetlicach, oferując pomoc żywnościową i psychospołeczną dla dzieci i młodzieży.

Pomoc medyczna

Polska Misja Medyczna (PMM) kupi i wyśle środki pierwszej pomocy medycznej na wschodnią Ukrainę. Będą opatrunki i antybiotyki. 

nie planuje w tym momencie wysłania lekarzy na teren Ukrainy.

 - Obecny transport jest pierwszym, ale wciąż prowadzona jest zbiórka finansowa na zakup kolejnego zaopatrzenie medycznego dla Ukrainy – powiedziała Małgorzata Olasińska-Chart.

 Oficjalna zbiórka PMM prowadzona jest na Facebooku i na stronie internetowej misji: pmm.org.pl

 Stowarzyszenie Polska Misja Medyczna od 22 lat prowadzi programy humanitarne w najuboższych krajach świata, dostarczając pomoc medyczną do potrzebujących.

Wiec poparcia i solidarności z narodem ukraińskim

PCK uruchomiło zbiórkę darów dla Ukrainy

- W związku z tragicznymi wydarzeniami na Ukrainie Polski Czerwony Krzyż uruchomił zbiórkę darów. W sobotę i niedzielę Oddział Rejonowy PCK w Kaliszu przyjmuje konkretne artykuły – poinformowała  rzecznik prasowa prezydenta miasta Katarzyna Ciupek.

- Wszystkie osoby, które chcą wesprzeć akcję, mogą – jak wyjaśniła Katarzyna Ciupek - przywozić artykuły w sobotę i niedzielę w godzinach od 9 do 15 do siedziby biura Oddziału Rejonowego PCK w Kaliszu przy ul. Dobrzeckiej 2.

Zaapelowała o dostarczanie konkretnych artykułów. Z żywności długoterminowej wymieniła konserwy, olej, cukier, makarony, mąkę, kasze, ryż, herbatę, kawę, słodycze, mleko UHT, warzywa/owoce w puszkach (np. fasola, groszek, kukurydza, ananas, brzoskwinia), przeciery pomidorowe w kartonach, suszone owoce, orzechy.

Wśród kosmetyków i chemii wymienia się: żele pod prysznic, szampony, mydła, szczoteczki i pasty do zębów, kremy ochronne, podpaski, pampersy dla dzieci, płyny do prania, płyny do mycia naczyń.

Natomiast ze środków opatrunkowych najpotrzebniejsze są gazy i kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, ampułki soli fizjologicznej, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe, nożyczki do opatrunków i koce termiczne. Organizatorzy akcji proszą też o nowe koce i śpiwory.

Ponadto PCK prowadzi zbiórkę środków pieniężnych. Wpłaty na pomoc Ukrainie można kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA”. Pozyskane środki będą przeznaczone w pierwszej kolejności m.in. na zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb.

Zbiórka sprzętu dla służb ratunkowych na Ukrainie

Zbiórkę sprzętu dla służb ratunkowych z Obwodu Iwano-Frankowskiego na Ukrainie rozpoczął samorząd województwa podlaskiego. M.in. odzież ochronną, telefony, nosze, hełmy, torby sanitariusza - można przynosić do siedzib spółki PKS Nova w kilku miastach w regionie.

- Nie możemy stać bezczynnie w obliczu wojny na Ukrainie, dlatego apeluję do samorządów, przedsiębiorców, do każdego mieszkania naszego województwa o włączenie się do tej akcji. Ufundujmy wspólnie sprzęt służbom ratunkowym Ukrainy, które teraz ratują ludzkie życie - zaapelował marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

O pomoc służbom ratunkowym - jak podaje Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego - zwrócił się komendant Państwowego Pogotowia Ratunkowego Ukrainy. List oraz listę potrzebnego sprzętu przekazał marszałkowski województwa podkarpackiego, ale - jak podaje urząd - w zbiórkę włączyło się także Podlaskie.

Na liście potrzebnego sprzętu znalazły się m.in. zestawy do ochrony zbroi, odzież ochronna dla strażaków jak kaski, kurtki, buty, rękawice, telefony, torby sanitariusza, nosze, tarcze unieruchamiające, piły łańcuchowe, latarki, śpiwory, karimaty. Cała lista dostępna jest na stronie urzędu: www.wrotapodlasia.pl

Sprzęt można przynosić do czterech punktów, które uruchomiono już w regionie. To siedziby spółki PKS Nova: w Białymstoku, Łomży, Suwałkach i Siemiatyczach. Sprzęt można przynosić przez cały tydzień; od poniedziałku do piątku, w godz. 8–20, w weekendy, w godz. 8–16 - informuje urząd.

Na KUL ruszyła zbiórka darów dla Ukrainy

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim ruszyła zbiórka darów dla rodzin z Ukrainy. Najbardziej potrzebne są: ciepłe kołdry, leki, środki opatrunkowe, żywność. Pierwszy transport z darami wyruszy jeszcze w sobotę na granicę polsko-ukraińską.

Dary można przynosić do punktu zbiórki, który powstał na parterze Collegium Jana Pawła II przy ulicy Hieronima Łopacińskiego 5 w Lublinie.

 - Wśród najbardziej potrzebnych rzeczy są: ciepłe kołdry, koce termiczne, skarpety, rękawice, leki przeciwbólowe, środki opatrunkowe oraz higieny osobistej. Wszystkie dary należy spakować do torby. Prosimy, by były to rzeczy nowe lub w bardzo dobrym stanie – poinformowała w sobotę zastępca rzecznika prasowego KUL Monika Stojowska.

 Niezbędna jest także woda w małych butelkach oraz żywność np. pakowany chleb oraz wędlina, jogurty pitne, konserwy, słodycze. - Dzięki zaangażowaniu Towarzystwa Przyjaciół KUL, pierwszy transport wyruszy na granicę polsko-ukraińską jeszcze dziś – dodała rzeczniczka.

 Na specjalne utworzone przez Fundację Rozwoju KUL konto można również przekazywać środki finansowe. Nr konta 83 1050 1953 1000 0090 8154 7532 z dopiskiem Pomoc dla Ukrainy KUL.

W szkołach ruszy zbiórka „Dary dla Ukrainy”

Od poniedziałku 28 lutego wrocławskie szkoły zaangażują się w akcję „Dary dla Ukrainy”, w ramach której będą przyjmować pomoc rzeczową. Potrzebne są m.in. śpiwory, koce, płaszcze przeciwdeszczowe, czy środki higieny osobistej.

Akcja, o której poinformował wrocławski magistrat, będzie prowadzona we wszystkich szkołach na terenie miasta. Zostaną tam rozwieszone plakaty, na których będzie można znaleźć listę potrzebnych przedmiotów i godziny, w których będzie je można przekazywać.

 Zbierane będą śpiwory, koce, odzież dla dzieci i dorosłych, płaszcze przeciwdeszczowe, środki higieny osobistej, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, szczotki do włosów, bielizna, pieluchy, ręczniki papierowe, świece, baterie, zapalniczki, apteczki, a także żywność długoterminowa. Dary zostaną następnie ciężarówkami przewiezione na Ukrainę.

 Magistrat zaapelował, aby nie dostarczać przedmiotów spoza tej listy. „Dary należy przekazywać w kartonach z informacją, co znajduje się w środku. Prosimy nie zaklejać kartonów oraz pamiętać o tym, aby pojedyncza paczka nie była zbyt ciężka” – podkreślono.

 Miasto uruchomiło też specjalny adres mailowy: wsparcieukrainy@wcrs.pl dla osób, które chciałyby w jakikolwiek sposób pomóc obywatelom Ukrainy, w tym przekazać pomoc rzeczową, czy zaangażować się w pomoc wolontaryjną. Zgłaszać mogą się także osoby znające język ukraiński i rosyjski, a także prawnicy czy przedsiębiorcy, którzy mogliby zatrudnić osoby zza wschodniej granicy.

Sonda
Czy inne państwa powinny wysłać wojska na pomoc Ukrainie?
Najnowsze