Hakerzy terroryzują cały świat

i

Autor: SHUTTERSTOCK Czy Polska jest gotowa na cyberataki?

Czy jesteśmy gotowi na cyberataki? „Próbowano zaatakować polskie serwery rządowe”

2022-02-27 8:00

- Próbowano zaatakować stronę Izby Rozliczeniowej oraz polskie serwery rządowe, jeśli chodzi o pocztę elektroniczną - powiedział w piątek pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. Zapewnił, że ataki są odpierane. Cieszyński był pytany w Polskim Radiu, czy w związku z sytuacją na Ukrainie, polskie służby odnotowały więcej ataków cybernetycznych na instytucje w naszym kraju. - Mogę potwierdzić, że m.in. próbowano zaatakować stronę Izby Rozliczeniowej, próbowano zaatakować polskie serwery rządowe, jeśli chodzi o pocztę elektroniczną - powiedział.

- 27 tysięcy złośliwych wiadomości w ciągu jednego dnia trafiło do operatorów infrastruktury krytycznej i do odbiorców rządowych - dodał. Cieszyński zapewnił że "te ataki są stale monitorowane". - Dzięki temu możemy powiedzieć, że na ten moment je odpieramy - podkreślił pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa. Zaznaczył, że jest jeszcze za wcześnie, by stwierdzić, kto stoi za atakami. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające trzeci stopień alarmowy CRP (CHARLIE–CRP) na terytorium całego kraju.

Trzeci - w czterostopniowej skali - stopień alarmu będzie na razie obowiązywał do 4 marca 2022 r. do godz. 23.59. Ostrzeżenie zostało wprowadzone w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Dotychczas obowiązywał pierwszy stopień alarmowy CRP (ALFA–CRP). Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.

Wzruszające słowa Zełeńskiego! "Nasza ziemia, nasz kraj, nasze dzieci..."

Rosyjska propaganda

Od kilku dni w polskim internecie są obserwowane wzmożone działania dezinformacyjne na rzecz rosyjskiej propagandy. Z danych Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych wynika, że udział bierze w nim około 300 kont i profili.

"W komunikacji kont eksponowano negatywne emocje w oparciu o resentymenty nacjonalistyczne oraz klasyczną mowę nienawiści, skierowaną wobec obywateli Ukrainy" - podał Instytut. Akcja jest prowadzona głównie na Facebooku i Twitterze.

Sonda
Czy inne państwa powinny wysłać wojska na pomoc Ukrainie?

Zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa

Konflikt na Ukrainie może przynieść zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa. A tu, choć nasz kraj robi postępy, mamy wciąż zaległości - ostrzegała piątkowa "Rzeczpospolita". Dziennik przypomina, że Lotnicze Pogotowie Ratunkowe od ponad tygodnia ma poważne problemy techniczne.

"Są efektem ataku typu ransomware, polegającego na szyfrowaniu danych na dyskach. Hakerzy zażądali 390 tys. dolarów okupu za przywrócenie sprawności maszyn, jednak LPR nie podjęło negocjacji, w związku z czym padła strona internetowa pogotowia, poczta elektroniczna, a przede wszystkim łączność" - pisze "Rzeczpospolita".

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze