Waloryzacja 15,22 proc.

i

Autor: Shutterstock, Super Express

Najnowsza waloryzacja emerytur. Emerytura wyższa o prawie 400 zł [WYLICZENIA]

2022-05-20 18:19

Waloryzacja emerytur ma ułatwić życie seniorom szczególnie w czasie gigantycznej inflacji. Główny Urząd Statystyczny podał właśnie najnowsze dane dotyczące średnich pensji, które bierze się pod uwagę przy wyliczeniu wskaźnika waloryzacji emerytur i rent. Zgodnie z nimi wskaźnik waloryzacji wynosi 15,22 proc. Oznacza to podwyżkę średniej emerytury o blisko 400 zł. Emerycie, sprawdź, ile możesz zyskać.

Waloryzacja emerytur w górę. Powodem podwyżka pensji

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2022 roku wyniosło 6626,95 zł brutto (czyli bez odliczenia podatków etc.). Oznacza to wzrost rok do roku o 14,1 proc. To dobra wiadomość także dla seniorów. Dlaczego? Poziom podwyżki średniego krajowego wynagrodzenia to parametr, jaki bierze się pod uwagę przy wyliczeniu waloryzacji emerytur i rent. Im większy wzrost płac, tym wyższe świadczenia seniorów. Biorąc pod uwagę najnowsze dane z GUS dotyczące średniego krajowego wynagrodzenia (wzrost o 14,1 proc.) i inflacji na poziomie 12,4 proc., wyliczamy wskaźnik waloryzacji świadczeń dla seniorów na poziomie 15,22 proc. Oznacza to realny wzrost świadczeń od 203 do ok. 800 zł - a nawet i więcej. Emerycie, sprawdź w galerii zdjęć, o ile może wzrosną Twoja emerytura.

Skąd taka ogromna waloryzacja emerytur?

Waloryzacja emerytur z założenia jest odpowiedzią na inflację, czyli najprościej mówiąc: wzrost cen. Ma ona sprawiać, by seniorzy nie odczuwali za bardzo wzrostu cen towarów i usług. A że będąc na emeryturze, nie można po prostu pójść do pracodawcy po podwyżkę. To taką podwyżkę daje z urzędu ZUS. Do tej pory waloryzacja była raz w roku. Jednak w przypadku galopującej inflacji coraz częściej i głośniej mówi się o dwóch waloryzacjach w roku.

Waloryzacja emerytur wyższa niż drożyzna

Waloryzacja na poziomie 15,22 proc., czyli wyższym niż inflacja (w kwietniu 12,4 proc.), faktycznie pomogłaby seniorom przezwyciężyć trudy związane z wszechogarniającą drożyzną, gdzie za por w sklepie trzeba zapłacić 6 zł, paprykę 14 zł (kg), kurczaka 25 zł (kg), a czereśnie nawet i 260 zł (kg). 

Marcin Klucznik - Pieniądze to nie wszystko - Atak drożyzny. Kto za nią odpowiada?
Sonda
Czy uważasz, że w Polsce można przeżyć za minimalną krajową emeryturę?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze