oddawanie krwi

i

Autor: pixabay

Dwa dni wolnego i duża zniżka na komunikację miejska. Sprawdź, kto może dostać

2021-02-22 12:12

Od miesiąca na Polaków czekają nowe przywileje. Osoby, które zdecydują się na oddanie osocza, krwi bądź jej składników, będą mogły wziąć dwa dni płatnego urlopu. Co więcej, jeśli korzystają z komunikacji miejskiej, to mogą liczyć na dużą zniżkę na bilety. Warto skorzystać z nowych benefitów, ponieważ obowiązują tylko w czasie trwania pandemii koronawirusa.

Rząd zaproponował kolejny bonus! Od 26 stycznia obowiązuje nowe prawo, które przyznaje dwa dni wolnego osobom, które zdecydują się honorowo oddać krew lub osocze. To skuteczne lekarstwo pomaga pokonać koronawirusa. Urlop w wymiarze jednego dodatkowego dnia przysługiwał dotąd każdemu, kto zdecydował się na oddanie krwi lub osocza. Na mocy nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 urlop został wydłużony do dwóch dni. Ustawa została wprowadzona na czas pandemii, ale warto zaznaczyć, że dotyczy wszystkich krwiodawców, nie tylko tych po przejściu koronawirusa. Zwolnienie przysługuje od pracy oraz wykonywania czynności służbowych w dniu oddania krwi oraz na czas wykonania okresowego badania lekarskiego dawców krwi. To jednak nie koniec benefitów. Duże ulgi przewidziano także dla podróżnych. 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce. Polacy spędzili pandemię... remontując mieszkania

Dodatkowo honorowi dawcy krwi, którzy dokonali co najmniej trzech donacji krwi lub jej składników, w tym osocza po chorobie COVID-19, mogą korzystać ze zniżek na bilety kolejowe i autobusowe. Przysługuje im ulga w wysokości 33 procent ceny biletu na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego w komunikacji krajowej. Ulga obowiązuje w pociągach osobowych i pospiesznych (w 1 i 2 klasie), autobusach zwykłych i pospiesznych, a także w 2 klasie innych pociągów niż osobowe i pospieszne, ale w tym przypadku tylko za okazaniem jednorazowego biletu. Należy pamiętać, że nowe zasady - zarówno 2 dni wolnego, jak i ulgi na bilety - obowiązują tyko w czasie trwania stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii. W Polsce stan epidemii został wprowadzony 20 marca 2020 r., na razie nic nie wskazuje na to, żeby ten stan uległ zmianie. 

Pamiętajmy też, że wybierając się do centrum krwiodawstwa mamy obowiązek uprzednio poinformować o tym pracodawcę. Tam otrzymamy zaświadczenie o oddaniu krwi, które później usprawiedliwi naszą nieobecność. Również zniżka na bilety wymaga odpowiedniego udokumentowania - musimy wziąć zaświadczenie potwierdzające co najmniej 3 donacje wydane przez regionalne centrum, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA.

SPRAWDŹ: Trzecia fala pandemii koronawirusa. Rząd zaostrzy restrykcje!

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze