Emeryci

i

Autor: Shutterstock

Szokujące zmiany w emeryturach! Dzieci dopłacą do emerytur rodziców?

2022-01-28 7:19

Waloryzacja emerytur już nie wystarcza. Czasy mamy trudne. Rząd analizuje pomysł uzależnienia świadczeń od dochodów dzieci emeryta - pisze w piątek „Rzeczpospolita”. O co tutaj chodzi? Pomysł polega na powiązaniu emerytury seniora z zarobkami, a dokładniej rzecz ujmując, ze składkami odprowadzanymi do ZUS przez jego dzieci. Słowem: im więcej zarabiają dzieci, tym wyższe emerytury dostają ich rodzice. Czy taka koncepcja uratuje w przyszłości kieszenie emerytów? Już wiadomo, że w przyszłości emerytura może stanowić jedynie 30 proc. wynagrodzenia.

Waloryzacja emerytur to za mało. Seniorom dorzucą do świadczeń dzieci?

Dziennik "Rzeczpospolita" przytoczył wpis na Facebooku pełnomocniczki rządu ds. polityki demograficznej Barbary Sochy o tym, że "warto rozpocząć debatę w Polsce nad wypracowaniem koncepcji komponentu rodzinnego w systemie emerytalnym". Co to może oznaczać w praktyce? Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", Ministerstwo Rodziny analizuje wprowadzenie systemu emerytalnego zwanego w literaturze fachowej alimentacyjnym. Według gazety polega on na powiązaniu emerytury z zarobkami dzieci emeryta, czyli im więcej zarabiają dzieci, tym wyższe emerytury dostają ich rodzice. Najbardziej prawdopodobne byłoby powiązanie wysokości świadczeń nie tyle z dochodami, ile składkami emerytalnymi płaconymi przez dzieci.

Zobacz: Wiemy, ilu Polaków dostało wyższe świadczenia po Polskim Ładzie. SONDAŻ. "Emeryci mają głos"

To jeden z niewielu konkretów - wskazuje gazeta. Nie wiadomo, jak wysokość składek wpłynęłaby na świadczenia rodziców, bo w ministerstwie trwają jedynie analizy i nie ruszyły prace legislacyjne. Choć ich rozpoczęcie jest możliwe, bo przygotowywana przez rząd Strategia Demograficzna zakłada m.in. "dalszy rozwój systemu emerytalnego w kierunku zwiększenia partycypacji rodziców we wkładzie ich dzieci w funkcjonowanie systemu" - czytamy. Resort na razie chciałby tylko zacząć debatę na temat możliwych zmian - pisze dziennik.

Tańczące z promocjami 24.01.2022r.
Sonda
Czy dorabiasz/planujesz dorabiać do emerytury?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze